Klient Sieci BitTorrent

W dziale tym pragnę poświęcić nieco więcej uwagi poszczególnym klientom sieci BitTorrent których jest bardzo dużo, każdy z nich posiada różne możliwości od najprostrzych po najbardziej zaawansowane. Przy analizie każdego klienta pragnę omówić jego interfajs , wygląd, możliwości, jak również przedstawić konfigurację ustawień, udzielić kliku porad i wskazówek jak go użytkować.

ABC - Yet Another BitTorrent Client

ABC czyli Yet Another Bittorrent Client jest niezwykle prostym i przyjemny w obsłudze klientem sieci BitTorrent. Aplikacja pozwala pobierać kilka plików w tym samym oknie, umożliwia kolejkowanie plików do pobrania, obsługuje zatrzymywanie i wznawianie transferów. Program odczytuje torrenty z pliku jak i te zapisane w postaci odniesienia na stronie internetowej.


1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

Proces instalacji jest bardzo prosty, program używa instalatora NSIS (Nullsoft Scriptable Install System). Kolejne okna instalatora wyglądają w następujący sposób:

Musimy zaakceptować licencję programu. I następnie kliknąć przycisk NEXT >>

Wybieramy Katalog w którym ma zostać zainstalowany program ABC a następnie Klikamy button INSTALL.

Następnie instalator zainstaluje potrzebne pliki i kończymy proces instalacji klikająć CLOSE.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Program po uruchomieniu ma prosty, intuicyjny interfejs. Układ funkcji programu przedstawiają poniższe fotki:

]

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Wybieramy zakładkę Tools (Szkoda, że puki co jest on w wersji angielskiej, ale polska jest w przygotowaniu począwszy zapewne od wersji 3.1). Na pierwszej pozycji w tejże zakładce znajduje się coś takiego jak ABC Tweak. Pojawi się nam następujące okno:

Ustawiamy tutaj między innymi wysokość i szerokość okna, ale nie na tym warto się skupić ponieważ okno można powiększyś poprostu rozsuwając je poprzez pociągnięcie myszką. Za pomoca znajdujących się w środku strzałek wybieramy, które infromacje o pobieranym Pliku przez nas pobieranym mają być wyświetlane. Takie jak np: Tytuł, Postęp , Prędkość Ściągania i Wysyłania. Dodatkowo możemy ustalić w jakiej kolejności będą one po sobie występowały za pomocą buttonów UP i DOWN. Możemy ustalić również szerokość dla każdej kolumny i nazwę pod jaką będzie ona wyświetlana. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian zatwierdzamu je za pomocą SAVE AND APPLY.

 

 

 

 

 

 

 

Na samym dole listy którą otrzymujemy po kliknięciu na zakładkę Tools. Znajdziemy narzędzie Web Interface Service główną przydatną funkcją będzie tutaj ustawienie odpowiedniego portu. (O portach w BitTorrencie możesz przeczytać w innym dziale. )

Oprócz tego w ABC znajduje się funkcja tworzenia plików .torrent (również w zakładce Tools). Możliwość szerszej konfiguracji jak widzimy jest ograniczona. Oprócz tych najbardziej podstawowoych funkcji konfiguracyjnych ABC nie pozwala nam na zbyt wiele może wraz z kolejnymi wersjami programu będzie lepiej. W momencie pobierania pliku klikając prawym przyciskiem myszy na pobieraną pozycją możemy włączyć Super Speed-Mode. Klikając na Torrent Details u dołu listy istnieje także możliwość edycji Info Hash czy też adresu URL Trackera. W oknie Torrent Details mozemy także przeglądnąć jakie pliki aktualnie pobieramy, jaki jest postęp ich pobierania, oraz w jakim katalogu są one zapisywane.

W zakładce Action Znajduje się również możliwość dodatkowej konfiguracji naszego programu poprzes okno Preference i Global Upload Settings

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI KLIENTA

-Pobieranieranie oraz seedowanie plików.
-Tworzenie plików o rozszerzeniu .torrent i jego udostępnianie.
-Zarządzanie lista osób z którymi nawiązaliśmy połączenie.
-Konfigurację wyświetlanych kolumn
-Zmianę portów w programie z których bedziemy korzystać
-Możliwość edycji Info Hash oraz URL Trackera( w tym Paskey)
- Prosty czytelny interfajs
- Możliwość wyboru i zmieny ścieżki pod którą zapisywany jest program
- Użycie pamięci dość spore jak na program o tak niewielkich gabarytach i możliwościach ( 21 MB)

5. PODSUMOWANIE

Podsumowując jest to bardzo przeciętny klient sieci BitTorrent, osobiście nie polecam tego programu, wybrałbym coś z wyższej półki pokroju Azureus, BitComet , BitLord, uTorrent. Funkcje są nadto ubogie program prosty i mało zaawansowany graficznie. Przejrzystość i łatwość obsługi może zachęcić do korzystania z niego, lecz prędkości sa niestabilne. Jeżeli jesteś zwolennikiem tego klienta proszę oddaj głos w sondzie na naszej stronie, może ułatwi to wybór komuś innemu.

Azureus - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

Niektórzy twierdzą, że jest najlepszy, inni że dobry, a jeszcze inni że do niczego. Dużą rolę odgrywają upodobania. Ale warto przyjrzeć się bliżej temu jednemu z czołowych programów do wymiany plików.

OGLĄDNIJ PREZENTACJĘ



1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

1. INSTALACJA KLIENTA

Azureus w procesie instalacyjnym podobnie jak ABC wykorzystuje NSIS (Nullsoft Scriptable Install System). Proces instalacji przebiega niemal analogicznie jak w wcześniej prezentowanym kliencie BitTorrenta.

Najpierw pojawia się nam licencja którą musimy zaakceptować. I AGREE

Następnie....

Wybieramy jakie pliki mają być zainstalowane domyślnie są zaznaczone wszystkie i radzę tego niezmieniać. Dajemy NEXT>

W kolejnym oknie instalatora podajemy ścieżkę pod jaką ma zostać zainstalowany Azureus i klikamy INSTALL

Potem już tylko sam proces instalacji i na końcu by ją zakończyć kilkamy: CLOSE.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Przy uruchomieniu programu pojawi się splash powitalny, na którym pasek postępu będzie sygnalizował nam, że Azureus wczytuje dane i uruchamia się. W przypadku gdybyśmy nie posiadali zainstalowanej JAVY z której ten klient korzysta, zewzględu na środowisko w jakim został napisany musimy ją uprzednio pobrać. Wtedy przy próbie uruchomienia programu pojawi się odpowiedni komunikat. Javę możemy pobrać ze stronki http://www.java.sun.com/ .

A tak wygląda okno główne Azureusa po uruchomieniu:

Możemy przełączyć do widoku szczegółowego danego Torrenta poprzez dwukrotne klinknięcie na odpowiednią pozycję w Widoku>Moje Torrenty

Klikając na daną pozycje torrenta na liście prawym przyciskiem myszy wyświetli nam się następująca lista:

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Konfiguracja Azuresusa jest bardzo obszerna, pod tym względem jest to jeden z lepszych klientów. Możemy zkorzystać z ręcznej, zaawansowanej konfiguracji lub z szybkiej, podstawowej konfiguracji której okno pojawia się również przy pierwszym uruchomieniu programu. Aby uruchomić okno Konfiguracji lub Kreatora Konfiguracji należy rozwinąć liste Narzędzia w pasku narzędziowym.

Powyżej przedstawiony jest przebieg procesu konfiguracji. Przy użyciu Kreatora Konfiguracji. Zaawansowane ustawienia mozemy wybrać w Narzędzia>Konfiguracja> Uruchamiając okno konfiguracyjne w Azureusie zobatrzymy długa listę ustawień, są one naprawdę różnorodne i podzielone na następujące kategorie:

a) Serwer - mamy tutaj możliwość ustawienia portu nasłuchu połączeń, który jest dość ważny z tego względu iż niektóre port znajdują się na tak zwanej BLACK LIST, lub poprostu są zablokowane przez Firewalla, lub Routher. Wybiaramy także źródła połączeń z peerami czyli osobami od których będziemy pobierali, i którym sami będziemy wysyłali dane fragmenty pliku. Możemy ustawić tutaj obsługę łączenia poprzez serwer PROXY, co jak wiemy służy między innymi do zatuszowania naszego prawdziwego adresu IP (Więcej na temat tego pojęcia w słowniczku).

b) Transfer - W oknie transferów przypisujemy ustawienia takie jak max prędkość wysyłania, jest to łączna prędkość z jaką inni moga od nas pobierać dany plik, możemy ją również ustawić w zakładce szczegółów danego torrenta. Prędkość ta odgrywa dużą rolę w przypadku pobierania na łączach ADSL i xDSL czyli łączach asymetrycznych takich jak Neostrada czy Emil, gdzie obfite wysyłanie zmniejsza (blokuje) szybkie pobieranie, często aby ściągać z dużą prędkością należy zmnieszyć tą liczbę do około 10 k/s lub mniej. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że od tej prędkości zależy nasze ratio, zależy też to czy inni będą mieli skąd szybko ściągać. Jeżeli niedysponujemy dobrym łączem warto ograniczać tą prędkość na czas pobierania, a potem seedować z maksymalną prędkością jaką posiadamy na łączu( możemy taką opcje ustawić poprzez zaznaczenie w kratce poniżej i tam wpisać większą prędkość) W dalszej kolejności mamy możliwość ograniczyć szybkość pobierania i ustawić liczby połączeń. Warto ustawić opcję zwiększ priorytet ierwszej częśći pliku wtedy będzie w pierwszej kolejności pobierało początkowe części plików.

c) Pliki - ustawiamy tutaj funkcje dotyczące plików, według własnego uznani i zapotrzebowania. Możemy ustawić domyślną ścieżkę w której będą zapisywane pliki, np. tam gdzie najczęśćiej je zapisujemy. Oraz ustawić gdzie mają być przenoszone po zfinalizowanym pobieraniu. Warto zaznaczyć ptaszki przy 3 koncowych opcjach to jest:
- Potwierdzaj przy usuwaniu danych ( uchroni nas przed przypadkowym usunięciem pliku)
- Przenieś usuwane pliki do kosza ( może się kiedyś przydać jak zmienimy decyzje)
- Kopia zapasowa ( odzyskiwanie po awarii)

d) Interfejs- w tym oknie konfigurujemy wygląd, oraz działanie pod kątem użytkownika np możemy ustawić hasło, lub odgrywanie określonego dźwięku po pobraniu danych. Z listy możemy wybrać dodatkowe opcje dotyczące Języka, Sprawdzania uaktualnień, Obecności przy starcie programu powitalnego Splasha, kożystania z zakładek. Możemy także wybrać kolory poszczególnych pasków postępu.

e) Tryb ( ustawiamy w jakim trybie będziemy pracować)

f) Filtr IP - okno w którym możemy zablokowac nieporządane adresy IP

g) Wtyczki - widzimy tutaj liste zainstalowanych wtyczek, istnieje dość bogata ich baza. Rozwijając Liste Wtyczki w Menu Pomocniczym po naszej lewej stronie możemy przejść do okien konfiguracyjnych poszczególnych wtyczek, tak by odpowiedniu ustawić poszczególne parametry i skonfigurować ich działanie.

h) Statystyki - mozemy tutaj włączyć opcję Statystyk, wszystkie dane na temat pobieranych przez naz plików będą zapisywane w uprzednio wybranym przez nas katalogu.

i) Tracker (ustawienia dotyczące działania Klienta i Serwera)
- Klient


- Serwer

j) Ochrona - umożliwi między innymi tworzenie certyfikatów, lub korzystanie z ich gotowych wersji potrzebnych do funkcjonowania niektórych wtyczek.

k) Udostępnianie

l) Logi

m) Kolejkowanie - ustalamy liczbę torrentów które są pobierane jednocześnie, liczbę aktywnych torrentów( pobieranych i seedowanych)

oraz dość warzne okno w panelu konfiguracyjnym to SEEDOWANIE:

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Jak na klienta sieci BitTorrent są one bardzo duże.
- możliwość pobierania i seedowania plików
- możliwość stworzenia własnego torrenta
- import i export torrentów
- kolejkowanie pobieranych plików
- bogate funkcje konfiguracyjne
- przystępny i przejrzysty interfejs użytkonika
- utworzenie własnego trackera
- określenie sa pomoca barwnych buziek kondycji torrenta

- Wymuszane (siłowe) pobieranie
- Możliwość edycji i zmiany URL Trackera oraz Info Hash
- Zaawansowane ustalanie limitów prędkości pobierania i wysyłania
- Szczegółowe statystyki
- Obrazowe przedstawianie postępu pobierania (duża dokładność)
- Możliość wybrania części które mają być pobierane
- Doskonałe narzędzie testujace obezność NAT
- Kreator Szybkiej Konfiguracji
- Lista banowanych adresów IP ( możliwość zarządzania tymi adresami)

- obecność konsoli rejestrującej wszystkie nasze działania
- graficzna prezentacja ruchu w sieci BitTorrent z którą jesteśmy połączeni
- obsługa wtyczek
- automatyczna aktualizacja klienta oraz aktualizacja wtyczek
- obsługa IRC
- wymaga Javy co niekturzy poczytują za wadę
- zadziwiająco niskie zużycie pamięci ( 2MB) jak na takie gabaryty
- posiada swoje wersje pod systemy Unixowe

5. PODSUMOWANIE

Jest to naprawde programik godny polecenia, posiada wszystkie potrzebne funkcje i dodatkowo coś więcej, może się podobać zewzglądu na swoją graficzną prezentację procesu pobierania, jak każdy ma swojich przeciwników, i jak każdy zapene ma jakieś niedociągniecia, które u niektórych mogą się w mniejszym lub większym natężeniu uwidocznić. Umożliwia on szybkie pobieranie plików ja na łączu 512 kbit/s wyciągam z niego 60-70 kb/s czyli maksymalne osiągi mojego łącza. Niskie zużycie pamięci powoduje że praca w tle nie zawiesza, ani nie spowalnia gier i innych programów. Stosunkow częste aktualizaje. O tym ze warto z niego korzystać świadczy duża liczba osób które mu zaufały. Jeśli te również do nich należysz oddaj na niego głos w naszej sądzie....


BitBuddy - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

OGLĄDNIJ PREZENTACJĘ


Prezentacja przedstawia proces instalacji, oraz funkcję i możliwości konfiguracyjne programu BitBuddy w wersji 0.98. Zapraszamy do oglądnięcia.

1. INSTALACJA PROGRAMU


Cały proces rozpoczynamy od kliknięcia na ikonke pobranego programu, następnie
klikamy cały czas przycisk NEXT

W ten sposób mamy zainstalowany nasz program.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Klikamy 2-krotnie na..............

Uruchamia się nam taki oto program:

3. KONFIGURACJA.

Zmian Konfiguracyjnych możemy dokonać w oknie Options>Preferences



4. PODSUMOWANIE

Program jest bardzo interesujący prezentuje go ze względu na to, że dość
mało się o nim mówi a jest bardzo ciekawy. Polecam każdemu zainstalować i
zapoznać się bliżej.

BitComet - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

BitComet jest bardzo popularnym, klientem sieci BitTorrent wynika to z jego dużych możliwości, ładnego przejrzystego wyglądu oraz dobrych prędkości jakie możemy za jego pomocą osiągnąć. Jest to program napisany w języku obiektowym wysokiego poziomu C++ co powoduje, że nie wymaga tak jak Azureus Javy.


1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

BitComet korzysta z instalatora NSIS (Nullsoft Scriptable Install System).
Proces instalacji, więc przebiega bardzo prosto i intuicyjnie. Jednak mimo wszystko przedstawimy poszczególne jego etapy.
Na początku wybieramy wersję językową Instalatora, wśród której znajdziemy język polski jest to duża zaleta :) :

W daleszej kolejności pojawi się okno powitalne. Klikamy DALEJ.



Aby zaakceptować Licencję, która jest niestety w wersji Angielskiej klikamy ZGADZAM SIĘ

W następnym oknie instalacji pojawia się kolejna umowa, którą również musimy zaakceptować klikając ZGADZAM SIĘ.

Po akceptacji dwóch umów licencjackich pojawia się okno proponujące nam zainstalowanie Google Toolbar. Osobiście nie kożystam z Internet Explorera więc zaznaczam Don't install Google Toolbar. Pozatym uważam, że szkoda sobie zaśmiecać przeglądarki zbędnymi dodatkami. Po dokonaniu wyboru klikamy DALEJ>.

Wybieramy komponenty które maja być zainstalowane, sytuacja analogiczna
jak w przypadku większości intalowanych na naszym komputerze programów. Następnie klikamy DALEJ>

Wybieramy katalog w którym program ma zostać zainstalowany i klikamy ZAINSTALUJ.
Następnie pojawi się pasek instalacyne i po tym ekran końcowy.

Instalacja została zakończona pomyślnie możemy klinknąć button ZAKOŃCZ.

2.PIERWSZE URUCHOMIENIE

Jak widzimy, zaraz po uruchomieniu pojawia się nam przyjazne i w miarę przejrzyste okno, z barwnymi ikonkami na pasku głównym, rozwijaną listą po naszej lewej ręce. W porównaniu z dotychczasowymi wersjami BitComet jednak trochę stracił na urodzie. Pojawiła się zajmująca dużą powierzchnię chmurka tagów z odnośnikami do nowej strony BitCometa - http://movie.bitcomet.com/ Ponadto po prawej stronie zostało umieszczone okno z moim zdaniem bardzo brzydką reklamą. W prawej kolumnie znajduje się kiepska wyszukiwarka torrentów i sponsorowane odnośniki. Jednym słowem kolejne wersje BitCometa pod względem przejrzystości interfejsu to krok wstecz.


3. KONFIGURACJA

Możliwości konfiguracyjne w BitComecie jak już zapewne wspomniałem są bardzo duże. W Widoku możemy wyłączyć niektóre zbędne okna np. naszą listę po lewej i denerwujące reklamy po w prawej kolumnie.

Program odrazu zaczyna wyglądać przyjemniej i przejżyściej, nadal jednak pozostaje ta olbrzymia chmurka tagów.

Właściwe okno konfiguracyjne pojawi się po kiknięciu Opcje>Opcje, możemy również wykorzystać skrót klawiszowy CTRL + P . Przeanalizujmy teraz wszystkie mozliwości BitCometa:

a) Połączenie - Tutaj ustalamy maksymalne prędkości ściągani i wysyłania, liczbę jednocześnie ściąganych plików i port nasłuchu.

b) Połączenie>Proxy - Tutaj możemy ustawić aby podczas pobierania nasz klient łączył się z wykorzystaniem, proxy. Funkcja przydatna gdy np. chcemy zatuszoać swój adres IP. Dodatkowo obsługuje uwierzytelnianie do serwera Proxy

c) Zadanie - tutaj ustawiamy ścieżkę zapisu pobieranego pliku, jak również czy ma nastąpić autostart zadań podczas uruchomienia BitCometa. Ustalamy również jak ma się zachować program po zakończonym pobieraniu (wyłączenie komputera, odegranie dźwięku)

Znajdują się tutaj również dwie pod sekcje:

BT Download

HTTP/FTP Download

d) Wygląd - konfigurujemy interfejs użytkonika podczas uruchamiania, działania i zamykania programu.

e) Scan Virus - ustawiamy tutaj program antywirusowy który będzie sprawdzał pobrane przez nas pliki.

f) Zaawansowane - ustawienia dotyczące automatycznych aktualizacji, powiązania z plikami torrent oraz weryfikacji loginu i hasła do CometZone podczas uruchomienia klienta.

g) Połączenie - dużo przydatnych funkcji które pozwolą nam między innymi ominąć NAT i Firewall, pozwala to nam na osięganie lepszych wyników przy sciąganiu. Możemy tutaj także właczyć obsługę sieci DHT.

h) Bufor dysku - ustalamy wielkość ( rozmiar ) bufora dysku.

i) TCP/IP Limit

j) Schemat

Jak widzimy możliwości konfiguracyjne tego klienta są bardzo duże. Jednak na wielu trackerach został on zbanowany co zmusiło duże grono jego użytkowników do przesiadki na inne programy.

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Jak widzimy możliwości konfiguracyjne są bardzo duże, porównywalne z tymi np w Azureusie. BitComet jest także bardzo funkcjonalnym programem.
- możliwość pobierani i seedowania plików
- możliwość utworzenia własnego torrenta (Ctrl + M)
- linki do stron z torrentami i suportu



- wybór które pliki mają być pobierane oraz ścieżki pod jaką mają być zapisywane



- Możliwość edycji Info Hash i URL Trackera po kliknięciu na powyższym oknie zakładki Zaawansowane.
-
Możliwość ustalenia indywidualnych prędkości pobierania i wysyłania
- Widok szczegółowy
- Polska wersja instalatora i Programu ( obecnie przetłumaczony na 43 języki)
- Oznaczenie kolorami kondycji torrenta
- Duże możliwości pod względem konfiguracji z obejściem NAT
- Pogawędki
- Tekstowe statystyki
- Możliwości blokowania peersów i adresów IP
- Dobre osiągi przy pobieraniu pliku, stabilny transfer
- Menadżer pobierania HTTP/FTP współpracujący z Internet Explorerem
- Dostęp do społeczności CometZone
- Import i Export zadań

5. POSUMOWANIE

Na zakończenie chciałbym polecić każdemu tego klienta, jest naprawdę godny uwagi może nie tak bogaty w funkcje jak Azurus, jednak niektóre z nich są naprawde lepiej rozwiązane. Ze względu na bark konieczności instalacji Javy kożysta się z niego praktyczniej niż z Azureusa. Program oferuje dobre osiągi i duże możliwości. Na uwagę zasługuje bogata baze linków (odnośników) do stron o tematyce torrentowej.

BitLord - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

BitLord to kolejny bardzo funkcjonalny klient, który do złudzenia przypomina BitCometa. Myślę, iż warto przyjżeć sie mu bliżej i porównać go z BitCometem, różnice są naprawdę niewielkie, szczególniena pierwszy rzut oka.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA

BitLord korzysta z instalatora NSIS (Nullsoft Scriptable Install System), jak zreszta większość programów tego typu. Instalacja jest w zasadzie identyczna jak w przypadku BitCometa. Na początku wybieramy wersję językową Instalatora, wśród której znajdziemy język polski jest to duża zaleta :) :

W daleszej kolejności pojawi się okno powitalne. Klikamy DALEJ.

Aby zaakceptować Licencję, która jest niestety w wersji Angielskiej klikamy ZGADZAM SIĘ

Wybieramy komponenty które maja być zainstalowane, sytuacja analogiczna
jak w przypadku instalacji BitCometa. Następnie klikamy DALEJ>
Nawet mamy do wyboru te same komponenty.

Wybieramy katalog w którym program się zainstaluje i klikamy ZAINSTALUJ.
Następnie pojawi się pasek instalacyne i po tym ekran końcowy.

Instalacja została zakończona pomyślnie możemy klinknąć button ZAKOŃCZ.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Podczas pierwszego uruchomienia program, kolejny raz do złudzenia przypomina BitCometa z tym małym wyjątkiem, że przycisk Donate został zastąpiony kolorową Reklamą. Ogólnie interfejs użytkownika jest przyjazny i prosty w użyciu podbonie zreszta jak w BitComecie. Jedyną różnicę stanowią niektóre ikony.
W lewym oknie niema już długiel listy z odnośnikami do stron torrentowych, jest natomiast okno wyszukiwarki plików torrentowych i nieszczęsna reklama.

W stosunku do BitCometa zmieniła się także lista odnośników na rozwijanej liście po kliknięciu w ikonke Internet w pasku głównym.

Również mamy tutaj wbudowaną przeglądarkę, z identyczną obsługą zakładek.

Myślę że pod względem wyglądu jest to program w zasadzie niewiele różniący się od BitCometa, można by nawet powidzieć, że są to programy bliźniacze, kusząc się o sformułowanie, że albo jest to niezły plagiat albo twórcy robią dwie wersje tego samego programu( Tylko w jakim celu?)

3. KONFIGURACJA

Możliwości konfiguracyjne w BitLordzie jak już zapewne wspomniałem są bardzo duże, a dodatkowo niczym się nieróżnią od tych w BitComecie( nawet układ jest ten sam). W Widoku możemy wyłączyć pasek narzędziowy i pasek statusu (czyli w stosunku do BitCometa jest pewne ograniczenie). Właściwe okno konfiguracyjne pojawi się po kiknięciu Opcje>Opcje. Przeanalizujmy więc wszystkie mozliwości BitLorda:

a) Połączenie - Tutaj ustalamy maksymalne prędkości ściągani i wysyłania, liczbę jednocześnie ściąganych plików i port nasłuchu.

b) Połączenie>Proxy - Tutaj możemy ustawić aby podczas pobierania nasz klient łączył się z wykorzystaniem, proxy. Funkcja przydatna gdy np. chcemy zatuszoać swój adres IP. Dodatkowo obsługuje uwierzytelnianie do serwera Proxy

c) Zadanie - tutaj ustawiamy ścieżkę zapisu pobieranego pliku, czy a on nam zarezerwować miejsce na dysku czy nie, czy ma dodawać rozszerzenia .bc! dla niedokończonych plików. Ustalamy również co ma wykonywać program po zakończonym pobieraniu, oraz prędkości wysyłania.

d) Wygląd - konfigurujemy interfejs użytkonika podczas uruchamiania, działania i zamykania programu.

e) Pogawędki - uruchamiamy tutaj pogawędki, podajemy nicka. Dzięki temu będziemy mogli rozmawiać, z innymi którzy współdzielą nasze pliki.

f) Zaawansowane - ustawienia dotyczące automatycznych aktualizacji, oraz powiązania z plikami torrent.

g) Połączenie - dużo przydatnych funkcji które pozwolą nam między innymi ominąć NAT i Firewall, pozwala to nam na osięganie lepszych wyników przy sciąganiu.

h) Zasady IP - zaawansowane konfiguacja adresów IP

i) Bufor dysku - ustalamy wielkość ( rozmiar ) bufora dysku.

Jak widzimy możliwości konfiguracyjne tego klienta są bardzo duże. Jednak na wielu trackerach został on zbanowany co zmusiło duże grono jego użytkowników do przesiadki na inny program.

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Jak widzimy możliwości konfiguracyjne są bardzo duże, porównywalne z tymi np w Azureusie. BitLord jest także bardzo funkcjonalnym programem.
- możliwość pobierani i seedowania plików
- możliwość utworzenia własnego torrenta (Ctrl + M)
- linki do stron z torrentami i suportu

- wybór które pliki mają być pobierane oraz ścieżki pod jaką mają być zapisywane

- Możliwość edycji Info Hash i URL Trackera po kliknięciu na powyższym oknie zakładki Zaawansowane.
-
Możliwość ustalenia indywidualnych prędkości pobierania i wysyłania
- Widok szczegółowy
- Polska wersja instalatora i Programu
- Oznaczenie kolorami kondycji torrenta
- Duże możliwości pod względem konfiguracji z obejściem NAT
- Pogawędki
- Tekstowe statystyki
- Możliwości blokowania peersów i adresów IP
- Dobre osiągi przy pobieraniu pliku, stabilny transfer.

5.PODSUMOWANIE

Sumując, BitLord to istna Replika BitCometa. Te same funkcje i możliwości konfiguracji. Identyczna zasda działania. Może jedynie BitLord jest uboższym w możliwości konfiguracji Widoku, i niema długiej listy odnośników do stron torrentowych. Dużą rolę może przy wyborze tego klienta odegrać sytuacja jaka ma się na danym trackerze, na chwilę obecną BitComet jest zbanowany na większości prywatnych trackerów jako klient nieprzyjazny dla tych stron. Zapewne podobna sytuacja prędzej czy później spotka BitLorda, który możliwe że został stworzony w odpowidzi na tą masową blokade BitCometa ....

BitSpirit - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

BitSpirit jes bardzo ciekawym, innowacyjnym klientem sieci BitTorrent, choć największą popularnością wśród użytkoników internetu cieszą sią Azureus BitComet(BitLord), jest to napewno bardzo groźna, a przy tym niezwykle funkcjonalna alternatywa, która wielu internautom napewno przypadnie do gustu.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

Już na pierwszy rzut oka widzimy jak inny jet ten klient od pozostałych, Instalator nie jest wykonany tak jak w większości przypadków w NSIS. Jest kolorowy, z dobrze wykonanymi grafikami, bardziej rozbudowany daje większe możliwośći. Może nie jest to najważniejsza rzecz w przypadku programów tego typu, ale napewno cieszy.

Na samym początku wybieramy język, wybór jest niewielki. Zalecam wybrać English i dać OK.

Pojawi się bardzo urocze okienko powitalne. Klikamy NEXT>

Wybieramy ścieżkę pod którą ma zostać zainstalowany nasz klient. Klikamy NEXT>

Wybieramy typ instalacji i dostępne komponenty i znowy dajemy NEXT>

Klikamy teraz cały czas NEXT> zerkając na pojawiające się okna

Po zakończony procesie instalacji pojawia się nam okno dajemy FINISH.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Podczas pierwszego uruchomienia podobnie jak to miało miejsce w przypadku Azureusa wita nas Splash, jest on bardziej 3D i lepiej wykonany. Przy pierwszym uruchomieniu moga pojawić się komunikaty dotyczące Firewalla oraz powinien pojawić się Kreator Konfiguracji, który będzie omówiony w dalszej części artykułu.



Napewno na każdym kroku rzuca się w oczy azjatyckie pochodzenie klienta. ( przy wyboirze języka, na splashu, przy odnośnikach do stron)

Powyżej przedstawione jest okno główne klienta, w swojim wyglądzie nawiązuje zapene bardziej do programów typu BitLord czy BitComet niż Azureus. Jest bardzo dobrze wykonane pod względem graficznym, delikatnie, przejrzyście i stylowo.

Podczas pobierania pliku klikając na poszczególne pozycje pokazują nam sią w dolnej części okna szczegółowe informacje dotyczące pobieranego pliku. Po kliknieciu natomiast prawym przyciskiem myszy rozwijana lista z pomocniczymi funkcjami, podobnymi do tych w innych klientach sieci BitTorrent.

Napewno nietypowo i innowacyjnie zaprojektowane zostało również uruchamianie pobierania z pliku .torrent. Po otworzeniu pliku z tymże rozszeżeniem za pomocą programu BitSpirit pojawi się następujące okno:

Dodając nowe zadanie możemy widzimy ścieżke pliku torrent, możemy ją zmienić( przydatne gdybyśmy się wczęsniej pomylili) Wybieramy Kategorie dla Nowego Zadania. Ustalamy czy chcemy Pobierać czy może Seedować plik. Przycisk Zap. jako domyślne pozwala na zapamiętanie bierzącej konfiguracji i jej wykorzystanie w późniejszym czasie, jest to przydatna funkcja, gdyż niemusimy wchodzić specjalnie w Opcje Programu.

Przełanczając zakładki w górnej części okna możemy wybrać dodatkowe ustwaienia dotyczące Trackera, Opcje Pliku i Rozszerzenia. W zakładce Opcje Pliku wybieramy które pliki mamy pobrać. W zakładce Rozszerzenia dostępne są dodatkowe funkcje (patrz na poniższy rysunek).

Myślę, że na pierwszy rzut oka wygląda klient ten wygląda bardzo przyjemnie i ciekawie. Zapowiada się również bardzo bogato pod względem funkcji i możliwości konfiguracji.

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Aby skonfigurowac ten program możemy się posłużyć albo Kreatorem Konfiguracji, który zresztą pojawia się podczas pierwszego uruchomienia, albo ręcznie go skonfigurować wybierając z listy Ustawienia>Opcje.

Przyjrzyjmy się kreatorowi:

Jest on napewno bardziej rozbudowany niż ten w Azureusie, służy w zasadzie do średnio-zaawansowanej konfiguracji programu, można za jego pomocą skonfiguroać klienta pod bardzo szerokim kątem i tym samym często dodatkowe sięganie do Ustaiwnia>Opcje jest niekonieczne. Jeżeli nie uruchomił się on nam przy pierwszym włączeniu programu, możemy go przywołać z Ustawienia>Kreator Ustawień.

Pierwsze okno kreatora ustawień to kilka wskazówek dotyczących tego ku czemu służy.

W drugim oknie wybieramy typ łącza które posiadamy. Klikając szczegóły możemy ustawić dodatkowo porty i prędkości z jakimi będziemy pracowali przy późniejszym działaniu programu.

Kolejne okna dotyczy ustawień wykorzystania Bufora Systemowego. Najlepiej zachować domyślne ustawienia.

W powyższym oknie konfiguracji mamy mapowanie portów przy wykorzystaniu UPNP przydatne gdy posiadamy LAN z odpowiednim routherem

Następnie ustawiamy domyślną ścieżkę, wybieramy program antywirusowy który będzie chronił nas przed tym aby z pobieranych plików nie dostały się do naszego komputera jakieś robaki.

W tymże oknie zastępuje konfiguracja dodatkowych rozszerzeń BitTorrenta takich jak kompresja danych.

W przedostatnim już oknie kreatora konfiguracji możemy ustawić nasz nick i avatar. Będą one wykorzystywane przy rozmowach z innymi użytkownikami sieci BitTorrent

Końcowe okno Gratulacyjne!

Więcej opcji konfiguracyjnych znajdziemy w Ustawienia>Opcje.

Jak widzimy konfiguracja Opcji i Ustawień programu jest prosta, szczegółowo opisana i przy tym bardzo zaawansowana.
Oprócz tego wygląd programu możemy poddać modyfikacji w Widoku. Odznaczyć/Zaznaczyć które paski i elementy programu mają być wyświetlane oraz wybrać kolor tła programu po takiej modywikacji może on wyglądać następująco:

4. FUNKCJE PROGRAMU

Posiada wszystkie podstawowoe funkcje które możemy spotkać w innych programach tego typu jak:
- możliwość pobierania i wysyłania plików za pomocą .torrentów
- ustawianie nicka ( dodatkowo avatara dla Pogawędek)
- banowanie, i zarządzanie listą zbanowanych peersów
- UPNP- mapowanie portów, omijanie NAT
- Przyjemny przejrzysty Intefejs
- Duże mobilność programu i funkcjonalność ( np. Kreator Ustawień)
- Zapisywanie sesji ( Listy zadań)
- Obsługa skórek
- Widok szczegółowy poszczególnych zadań
- Kolejkowanie i zarządzanie zadaniami
- Komunikacja P2P
- Bardzo dobry kreator plików Torrent
- Obsługa wtyczek, automatyczne spolszczenie programu po zainstalowaniu.
- Czarna lista
- Podział na Kategorie pobieranych plików
- Posiada linki, do polskich stron z torrentami jednak niezaktualizowane
- Zurzycie pamięci na poziomie 8-9 MB

5. PODSUMOWANIE

Naprawde świetny klient przewyrzsza swojimi możliwościami napeno BitLord i BitComet, porównywalny z Azureuse jednak zupełnie inny wygląd i to zapewne będzie głównie decydować przy wyborze klienta. Zużywa więcej pamięci niż Azureus, ale różnica ta jest niewielka i przy wyborze raczej nieodegra znaczącej roli.
Wszystkich jego zwolenników zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

 

BitTorrent - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

BitTorrent jest to oficjalna wersja klienta sieci p2p o tej samej nazwie. Początkowo był on bardzo prostym klientem, w zasadzie jeszcze uboższym niż BitTornado, lecz wraz z kolejnymi wersjami, szczególnie ostatnio przybiera nowy wygląd i coraz to większą funkcjonalność.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

Proces instalacji rozpotrzyna się od poniższego okienka, gdzie ma miejsce wybór języka.

Wybieramy English lub gdy mamy wersję polskojęzyczną to Polski i klikamy OK.

Okienko powitalne, mówi między innymi o licencji na jakiej jest rozpowszechniany program. klikamy NEXT >.

Jeżeli odpowiada nam domyślna ścieżka w której mają zostać zainstalowane pliki dajemy INSTALL. Można ją zmienić poprzez wybranie z rozwijanej listy CUSTOM INSTALL i nastepnie podaniu własnej ścieżki.

Po krótkim procesie instalcji, pojawia się okno które informuje nas o poprawnym zainstalowaniu programu. Klikamy przycisk FINISH.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Po zainstalowaniu mamy w START>WSZYSTKIE PROGRAMY>BIT TORRENT>
- Make Torrent - służy do tworzenia plików .torrent

bittorrent

- Chose Lenguage - do konfiguracji językowej

bittorrent

- Downloader - własciwy klient BitTorrent

bittorrent

Okno główne programu, ikonki ładnie wykonane przejrzysty układ. W górnej części menu za pomocą którego uruchamiamy nowe torrenty, pauzujemy je praz wyszukujemy nowe torrenty ze stronie http://search.bittorrent.com W dolnej części okna pasek postępu Pobieranych pliku.

3. KONFIGURACJA

Możliwości konfiguracyjne są może niewielkie, ale zawsze możemy coś ustawić żeby sobie życie ułatwić.

Klikamy WIDOK>USTAWIENIA otwiera się okno z 5 zakładkami

bittorrent

bittorrent

bittorrent

bittorrent

bittorrent

W zakładce Network(Sieć) możemy ustalić przez limity dla downloadu i uploadu. Możemy w tej zakłdace ustawić również port poprzez jaki mamy być łączeni z siecią BitTorrenta. W ostatnie zakładce wybieramy język programu.

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Jak widzimy program nie daje nam dużych możliwośći, ale zapewne z tego powodu powstało tyle alternatywnych klientów sieci BitTorrent.
Ponizej prezentujemy okno jakie pojawia się w momencie uruchamiania nowego torrenta, gdzie wybieramy ścieżkę pod jaką ma zostać zapisany pobierany plik.

bittorrent

Klikając na View (Wygląd) i Details ( Szczegóły) lub Ctrl + D włączymy wyświetlanie szczegółów torrenta jak poniżej na zdejęciu

bittorrent

bittorrent

Klikając natomiast na Torrent>Torrent Info zobatrzymy informacje o pobieranym pliku, źródłach, częśćiach, itp.

bittorrent

Niemamy możliwości edycji np. adresu Trackera czy też Info Hash'a.

Funkcje programu są bardzo skąpe:
- możliwość pobierania i seedowania
- możliwość ograniczenia prędkości wysyłania
- możliwość przeglądnięcia listy plików podczas pobierania.
- konsola i log
- wielu funkcji barkuje, w stosunku do alternatywnych klientów
- pamięciożerność: około 20MB czyli bardzo dużo jak na taki małorozbudowany program.

5. PODSUMOWUJĄC

Niema się co zbytnio rozpisywać, ponieważ program raczej na chwilę obecną nie jest godny uwagi. Ma wiele braków, a dodatkowo zużywa dużo RAM.

BitTorrnado - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

BitTornado to chyba najprostrzy, klienta sieci torrent, o najmniej zaawansowanym interfejsie skupia się jedynie na tym co najważniejsze czyli pobieranie pliku. Każdy nowo otwarty plik .torrent jest uruchamiany w nowym oknie programu. Wielu ceni go właśnie za tą prostote.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

W zasadzie jest to zaledwie 4 kliknięcia myszy ( w tym 2 na ikonke programu)

Najpierw wybieramy folder w którym ma być zainstalowany klient i dajemy INSTALL

A potem potwierdzamy sfinalizowany proces instalacji buttonem CLOSE.
Prawda, że było szybko? :)

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE.

Po kliknięciu na skrót musimy najpeirw wybrac plik torrenta z którego chcemy pobierać
.......................... a ................ potem:

....wybrać gdzie chcemy go zapisać... i już pobieramy.

Możemy zobatrzyć szczegóły Torrenta klikając na Torrent Details ( program jest w angielskiej wersji)



Pozwala nam w tym miejscu zedytować Info hash i URL Trackera.
Możemy właczyć Advenced i zobatrzyć od kogo z jaką prędkościa ściągamy, czy też komu wysyłamy

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Możliwości konfiguracyjne są bardzo niewielkie ograniczają się do jednego okienka. i podstwawowych, ale również wystarczających funkcji. Takich jak rozmiar czcionki, kolorki, prędkości wysyłania pobierania, przedział portów na jakich mamy pobierać. Można skorzystać z Advence Preferences identycznych do tych które znajdują się w ABC.

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Można by powiedzieć że program to prosta aplikacja do pobierania plików, na wzór menadżera plików w Internet Explorer ( no może bardziej jednak zaawansowana). Oferuj niewiele możliwości. Nie wybijają się tutaj jakieś nietypowe nowatorskie rozwiązania. Zaleta mały pobór pamięci.

5. POSUMOWANIE

Zapewne jest to najprostrzy klient BitTorrenta, chyba już sam BitTorrent jest bardziej zaawansowany. Jednak dla tych dla których sprawne szybkie pobieranie przy małym zużyciu RAM jest najważniejsze ten klient jest w sam raz. Z własnego doświadczenia wiem, że ta prostota ma wielu zwolenników. :) Jeżeli ty też go lubisz oddaj na niego głos w naszej ankiecie.

BoW - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

Bits on Wheels

Bit on Wheels jest klientem sieci BitTorrent napisanym wyłącznie na systemy Mac OS. Co ciekawe klient wyposażony jest w bardzo efektowną wizualizację 3D obrazującą proces pobierania poszczególnych fragmentów pliku. Jest rdzennym klientem nie bazującym na żadnym innym kodzie, napisanym od podstaw w języku obiektowym C oraz Cocoa. Jest obecnie programem typu freeware. Nie jest udostępniony kod źródłowy tego programu.

PIERWSZE URUCHOMIENIE

Poniżej prezentujemy główne okno programu:

Okno ze szczegółowymi informacjami na temat peerów:

Okno ze szczegółowymi informacjami o pobieranych częściach:

Okno z aktualnie pobieranymi torrentami:

Poniżej prezentujemy wizualizację pobierania torrenta w 3D:

 

Jaki jest twój ulubiony klient?

Shareaza - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

W tym artykule pragnę zaprezentować kolejny bardzo interesujący program korzystajacy z sieci BitTorrent i nie tylko. Ma bardzo przyjemny interfejs użytkownika, wiele zaawansowanych funkcji. Obsługuje ponadto sieć Gnuttella 2, posiada wbudowaną wyszukiwarkę.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

Instalacja jest bardzo prosta i intuicyjna, jej proces przedstawiają poniższe screeny. Instalator w języku polskim!

2.PIERWSZE URUCHOMIENIE

Napoczątek pojawia się splash, a potem sam program z bardzo interesującym interfejsem.

Jak widzimy oferuje ona dużą funkcjonalność, ma ciekawy wygląd.

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Możliwości konfiguracji sa szeroki, możemu zarządzać wtyczkami, wybrać jedna ze skórek, skonfigurować ustawienia połączenia internetowego, prędkości pobierania wysyłania oraz działalność interfejsu użytkownika. Sami zobatrzcie:

4.FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Shereaza jako, że jest to nie tylko klient BitTorrent, ale potężny kombajn obsługujący między innymi eDonkey2000, Gnutella i Gnutella2 (G2) ma potężne możliwości. Zużywa średnią ilość pamięci jest to około 7-8 MB( czasem nawet mniej potrafi zejść ponizej 5 MB ), jeżeli ktoś ma w komputerze 512MB to za pewne nierobi mu to większej różnicy. Posiada odtwarzacz plików multimedialnych. Posiada tzw. Kreator szybkiego startu, który uruchamia się po pierwszym włączeniu programu i pozwala wstępnie skonfigurować klienta. Jak widać na screenach ma imponujący design, choć może lekko przesadzony i przez to staje się nieczytelny. Możliwość udostępniania własnych zasobów. Tak naprawde program oferuje szeroką gamę sieci P2P, będąc przy tym troche niewystarczalny w każdej z nich, i sprawdza się powiedzenie "Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego", ale zawsze warto sprubować.
Dostęp do 4 sieci.

shereaza

Każde wyszukiwanie jest wyświetlane w osobnym oknie.
Podglądy, komentarze użytkowników i oceny
Wyszukane haszowanie plików
Duzy wybór stylów
Przetłumaczona na wiele języków
Obsługa wtyczek
Blokowanie niechcianych rządań
Odtwarzacz plików multimedialnych

5. PODSUMOWANIE

Podsumowując klient jest średni, troche nadwyrost wyglądu i brak niektórych istotnych funkcji. Osobiście wole większą prostote, ale niektórym osobą może przypaść do gustu. Shareaze możesz pobrać z działu DOWNLOAD na naszej stronie.

uTorrent - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

uTorrent jest programem przez wiele osób cenionym i zachwalanym. Dlaczego? A no dlatego, że po pierwesze zajmuje minimalną ilość RAM, a po drugie jego rozmiar jest także niewielki( poniżej 180 kb.). Ściąga się więc z internetu na raz, a żeby było jeszcze ciekawiej istnieją wersje których nie potrzeba go instalować....

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. PIERWSZA INSTALCJA

Instalcja w zasadzie kończy się w momencie pobrania pliku. Jest to poprostu programik niewielkich rozmiarów, który nie wymaga instalacji.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

utorrent

Interfejs użytkonika niczym niezachwyca, nic też niemożna mu zarzucić.
Proces pobierania rozpoczyna się oknem podobny do tych z BitComet czy BitLord.

Uboższe funkcje wybierania, które torrenty mają być pobierane niż w BitComet i BitLord
Po kliknięciu Advenced... możemy edytować Tracker URL

Bardzo fajne obrazowe przedstawianie procesu pobierania rodem z Azureusa zasługuje na pochwałę:

utorrent

3. KONFIGURACJA

uTorrent mimo swoich małych rozmairów posiada stosunkowo duże możliwośći konfiguracji. Aby przejść do okna PREFERENCES należy wybrać OPTIONS>>PREFERENCES... lub Ctrl + P z klawiatury, następnie pojawi się nam takie okno jak poniżej :

utorrent

Możemy w nim wybrac język programu, standartowo do wyboru mamy English (Angielski), jeżeli chcemy dodać inny język mysimy go uprzednio pobrać ze strony http://www.utorrent.com/download.php klikając na More...

Możemy zaznaczyć odznaczyć wedle własnego uznania:
-Check for updates automatically ( jeżeli zaznaczymy będzie nam automatycznie sprawdzało dostępność nowej wersji programu)
-Confirm when deleting torrents ( Zapytanie kiedy usówamy torrenty)
- Show confirmation dialog on exit (Pokazywanie zapytania gdy wyłanczamy program)
Możemy wybrać opcje związane z System Tray czyli dotyczące chowania ikonki w tray'u ( na pasku start. koło zegarka)
W dolnej częśći okna konfiguracji znajduje się Display Options, gdzie możemy wybrać zaznaczająć lub odznaczając odpowiednie opcje wyświetlania, np. pokazywania graficznego paska postępu czy aktualnej prędkości na pasku tytułowym.
Na samym dole okna Preferences w zakładce General znajduje się Windows Integration, funkcje dotyczące powiązania plików .torrent z programem uTorrent uruchamiania uTorrenta przy starcie systemu Windows czy sprawdzania dostępności przy uruchomieniu programu.

Kolejna zakłądka to Downloads.

utorrent

W tym oknie możemy skonfigurować takie funkcje jak:
- w jakim folderze mają być umieszczane pobierane pliki (Put new downloads in:)
- do jakiego folderu mają być przenoszene kompletne pliki po zakończonym pobieraniu (Move completed downloads to:)
- inne funkcje związane z miejscem zapisywania pobieranych plików oraz możliwość ręcznego wyboru ścieżki zapisu plików (Always show dialogon manual add)

Możemy skonfigurować funkcje odnoszące się do When Adding Torrents:
- Don't start the download automatically ( nie zaczynaj ściągania automatycznie)
- Active the program window
- Show a window that displays the files inside the torrent

Możemy też w tej zakłądce skonfigurować tzw. Other Settings:
- dodawanie rozszerzenia .!ut do plików niekompletnych ( Append .!ut to incomplete files)
- Pre-allocate all files
- Prevent stand-by if there are active torrents

Kolejna zakładka to Connection.

utorrent

W tej zakłądce dokonujemy ustawień naszego połączenia z Internetem, czyli wybieramy port nasłuchu przez który łaczy sie nasz klient sprawdzmy jego poprawność. Wybierajać Randomize port each time uTorrent starts, włączymy opcje by port ten był zmieniany przy kazdym kolejnym uruchomieniu programu. Dodatkowo mozemy ustawić takie opcje jak Enable UPnP port mapping i Add uTorrent to Windows Firewall exceptions. Możemy skonfigurowąć klienta zeby łaczył się z Internetem i siecia P2P przez proxy, jak równeiż ustawić limity pobierania ( download ) jak i wysłania ( upload ).

Kolejne okno to BitTorrent

utorrent

W tym oknie ustawiamy maksymalną liczbę połaczeń, maksymalną liczbę połączonych peerów na jeden torrent. Ilość Slotów dla Uploadu, przy czym dodatkowo zaznaczając opcję Use additional upload slots if upload speed < 90% gdy prędkość z jaką na podstawowej liczbie slotów będzie mniejsza niż 90% nastąpi wysyłanie danych na dodatkowych slotach. W tej zakładce znajduja się również Ustawienia związane z Additional BitTorrent Features i Protocol Encryption.

Kolejna zakładka to Queueing dokonujemy w niej ustawień zwiazanych z kolejkowaniem torrentów.

utorrent

Kolejna zakłądka to Sheduler, statystyki prędkości ściągania, itp.

utorrent

Kolejna zakładka to Other.

utorrent

I ostatnia już zakładka w tym oknie czyli Advanced ( Zaawansowane ustawienia).

utorrent

utorrent

utorrent


[b]PONIŻEJ PREZENTUJEMY OKNO PREFERENCJI I JEGO ZAKŁADEK PO SPOLSZCZENIU uTORRENTA[/b]

{galeria}

[b][url=http://www.utorrent.com/download/langpacks/dl.php?build=474]Spolszczenie mozna pobrać tutaj.[/url][/b]

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI

Fajna obrazowa prezentacja procesu pobierania, umila oczekiwanie na plik który pobieramy :)

Posiada czytnik RSS.

W programie znajduje się również narzędzie testujące porty, tzw. Speed Guide.... Wszystkie te funkcje mieszczą się w Options>Speed Guide....

5. PODSUMOWANIE

Klient choć na chwile obecną jest młodą wersją i jest ciągle rozwijaną, już teraz ma wielu zwolenników i z każdą kolejną wersją jest jeszcze lepszy. Zadziwiający jest fakt że program ważący <180 kb ma porównywalne funkcje i mozliwości konfiguracji jak klienty ważące po klika MB. Na uwage zasługują RSS, TEST PORTÓW I SZYBKOŚCI ORAZ OKIENKO ZAPYTAŃ WYSZUKIWARKI TORRENTÓW.
Jeżeli jesteś jego zagożałym fanem oddaj głos w sondzie na naszej stronie.

Vuze (Azureus 3) OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA KLIENTA

Niektórzy twierdza, ze jest najlepszy, inni ze dobry, a jeszcze inni ze do niczego. Duza role odgrywaja upodobania. Ale warto przyjrzec sie blizej temu jednemu z czolowych programów do wymiany plików.

1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i mozliwosci klienta
5. Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

W przypadku gdy nie posiadamy zainstalowanej Javy zostaniemy poproszeni o jej zainstalowanie. Program rozpocznie jej automatyczne pobieranie.

Najpierw pojawia sie nam okno powitalne, klikamy w nim NEXT>.

Nastepnie.... Akceptujemy licencję .

I gdy już zaakceptujemy licencję wybieramy teraz NEXT>.

W kolejnym oknie instalatora podajemy ścieżkę pod jaką ma zostać zainstalowany Azureus i klikamy NEXT>.

Wybieramy w jakim folderze mają być umieszczone sktóty do programu, które potem będzie znajdowało się w Menu Start Systemu Windows. Zalecamy zostawić Azureus i przejść dalej klikając NEXT>.

W kolejnym oknie wybieramy typ plików powiązany z programem Azureus. Zalecamy pozostawić to okno dialogowe tak jak jest domyślnie czyli zaznaczone i kliknąć NEXT>.

Teraz będzie przebiegał właściwy proces instalacji Azureusa....

Kolejne okno dialogowe kończy proces instalacji Azureusa.

Kilkamy: FINISH.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Przy uruchomieniu programu pojawi sie splash powitalny, na którym pasek postepu bedzie sygnalizowal nam, ze Azureus wczytuje dane i uruchamia sie. W przypadku gdybysmy nie posiadali zainstalowanej JAVY z której ten klient korzysta, zewzgledu na srodowisko w jakim zostal napisany musimy ja uprzednio pobrac. Wtedy przy próbie uruchomienia programu pojawi sie odpowiedni komunikat. Jave mozemy pobrac ze stronki http://www.java.sun.com/ .

A tak wyglada okno glówne Azureusa po uruchomieniu, w poprzednich wersjach wyglądało to nieco inaczej teraz zewzględu na zaimpletowany panel Zudeo wygląda to nieco inaczej, ale po odpowiednich konfiguracjach możemy doprowadzić do starego wyglądu:

Warto na początku przyjrzeć się zakładce Widok.

Przeglądniemy teraz poszczególne odnośniki w menu Widoku:

Standartowo tak jak na powyższym screenie aktywne jest okno Home. Po przełączeniu na Browser Content zobaczymy takie okno jak na poniższym screenie:

Kolejnom opcją w menu Widoku jest My Library, po jego wybraniu bedzie Azureus wyglądał w taki sposób:

Mamy tutaj zebrane wszystkie pobierane i pobrane przez nas pliki za pomocą klienta.

W ostatnim odnośniku związanym z Zudeo w menu Widoku jest Publish. Nazywam go ostatnim ponieważ kolejny będzie w zasadzie niemiał nic wspólnego z Zudeo, a będzie to nasz dobrze znany klient Azureusa.okno Publish wygląda następująco:

Możemy tutaj założyć konto w Zudeo lub jeżeli je już posiadamy poprostu się zalogować na stronie i kozystać z jego funkcji.

Gdy zakładamy nowe konto należy potwierdzić je klikając w link znajdującego się w otrzymanej na nasz adres e-mail wiadomości.

Następnie logujemy się na konto które uprzednio założyliśmy, danymi które podawaliśmy przy rejestracji. Pojawi się nam okno w którym będziemy mogli opublikować plik, który chcemy wymieniać z innymi ludźmi lub też możemy zarządzać naszym kontem w Zudeo.com. Funkcje te prezentujemy na poniższym screenie.

Po kliknięciu natomiast na Advenced w menu Widoku otrzymamy naszego znajomego klienta, który umożliwia nam wymianę plików na dotychczasowych zasadach.

Mozemy przelaczyc do widoku szczególowego danego Torrenta poprzez dwukrotne klinkniecie na odpowiednia pozycje w Widoku>Moje Torrenty

Klikajac na dana pozycje torrenta na liscie prawym przyciskiem myszy wyswietli nam sie nastepujaca lista:

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Konfiguracja Azureusa jest bardzo obszerna, pod tym wzgledem jest to jeden z lepszych klientów. Mozemy skorzystac z recznej, zaawansowanej konfiguracji lub z szybkiej, podstawowej konfiguracji której okno pojawia sie równiez przy pierwszym uruchomieniu programu. Aby uruchomic okno Konfiguracji lub Kreatora Konfiguracji nalezy rozwinac liste Narzedzia w pasku narzedziowym.

Pierwsze okno Kreatora Konfiguracji nakarze nam wybrać język programu:

Powyzej przedstawiony jest przebieg procesu konfiguracji. Przy uzyciu Kreatora Konfiguracji. Zaawansowane ustawienia mozemy wybrac w Narzedzia>Konfiguracja> (Ctrl+,) Uruchamiajac okno konfiguracyjne w Azureusie zobaczymy dluga liste ustawien, sa one naprawde róznorodne i podzielone na nastepujace kategorie:

a) Serwer - mamy tutaj mozliwosc ustawienia portu nasluchu polaczen, który jest dosc wazny z tego wzgledu iz niektóre porty znajduja sie na tak zwanej BLACK LIST, lub poprostu sa zablokowane przez Firewalla, lub Routher. Wybiaramy takze zródla polaczen z peerami czyli osobami od których bedziemy pobierali, i którym sami bedziemy wysylali dane fragmenty pliku. Mozemy ustawic tutaj obsluge laczenia poprzez serwer PROXY, co jak wiemy sluzy miedzy innymi do zatuszowania naszego prawdziwego adresu IP (Wiecej na temat tego pojecia w slowniczku).

b) Transfer - W oknie transferów przypisujemy ustawienia takie jak max predkosc wysylania, jest to laczna predkosc z jaka inni moga od nas pobierac dany plik, mozemy ja równiez ustawic w zakladce szczególów danego torrenta. Predkosc ta odgrywa duza role w przypadku pobierania na laczach ADSL i xDSL czyli laczach asymetrycznych takich jak Neostrada czy Emil, gdzie obfite wysylanie zmniejsza (blokuje) szybkie pobieranie, czesto aby sciagac z duza predkoscia nalezy zmnieszyc ta liczbe do okolo 10 k/s lub mniej. Z drugiej jednak strony nalezy pamietac, ze od tej predkosci zalezy nasze ratio, zalezy tez to czy inni beda mieli skad szybko sciagac. Jezeli niedysponujemy dobrym laczem warto ograniczac ta predkosc na czas pobierania, a potem seedowac z maksymalna predkoscia jaka posiadamy na laczu( mozemy taka opcje ustawic poprzez zaznaczenie w kratce ponizej i tam wpisac wieksza predkosc) W dalszej kolejnosci mamy mozliwosc ograniczyc szybkosc pobierania i ustawic liczby polaczen. Warto ustawic opcje zwieksz priorytet ierwszej czesci pliku wtedy bedzie w pierwszej kolejnosci pobieralo poczatkowe czesci plików.

c) Pliki - ustawiamy tutaj funkcje dotyczace plików, wedlug wlasnego uznani i zapotrzebowania. Mozemy ustawic domyslna sciezke w której beda zapisywane pliki, np. tam gdzie najczesciej je zapisujemy. Oraz ustawic gdzie maja byc przenoszone po zfinalizowanym pobieraniu. Warto zaznaczyc ptaszki przy 3 koncowych opcjach to jest:
- Potwierdzaj przy usuwaniu danych ( uchroni nas przed przypadkowym usunieciem pliku)
- Przenies usuwane pliki do kosza ( moze sie kiedys przydac jak zmienimy decyzje)
- Kopia zapasowa ( odzyskiwanie po awarii)

s

s

s

d) Interfejs- w tym oknie konfigurujemy wyglad, oraz dzialanie pod katem uzytkownika np mozemy ustawic haslo, lub odgrywanie okreslonego dzwieku po pobraniu danych. Z listy mozemy wybrac dodatkowe opcje dotyczace Jezyka, Sprawdzania uaktualnien, Obecnosci przy starcie programu powitalnego Splasha, kozystania z zakladek. Mozemy takze wybrac kolory poszczególnych pasków postepu.

a

a

a

a

e) Tryb ( ustawiamy w jakim trybie bedziemy pracowac)

f) Filtr IP - okno w którym mozemy zablokowac nieporzadane adresy IP

g) Wtyczki - widzimy tutaj liste zainstalowanych wtyczek, istnieje dosc bogata ich baza. Rozwijajac Liste Wtyczki w Menu Pomocniczym po naszej lewej stronie mozemy przejsc do okien konfiguracyjnych poszczególnych wtyczek, tak by odpowiedniu ustawic poszczególne parametry i skonfigurowac ich dzialanie.

h) Statystyki - mozemy tutaj wlaczyc opcje Statystyk, wszystkie dane na temat pobieranych przez naz plików beda zapisywane w uprzednio wybranym przez nas katalogu.

i) Tracker (ustawienia dotyczace dzialania Klienta i Serwera)

- Klient

- Serwer

j) Ochrona - umozliwi miedzy innymi tworzenie certyfikatów, lub korzystanie z ich gotowych wersji potrzebnych do funkcjonowania niektórych wtyczek.

k) Udostepnianie

l) Raporty

m) Kolejkowanie - ustalamy liczbe torrentów które sa pobierane jednoczesnie, liczbe aktywnych torrentów( pobieranych i seedowanych)

oraz dosc warzne okno w panelu konfiguracyjnym to SEEDOWANIE:

a

a

a

4. FUNKCJE I MOZLIWOSCI

Jak na klienta sieci BitTorrent sa one bardzo duze.
- mozliwosc pobierania i seedowania plików
- mozliwosc stworzenia wlasnego torrenta
- import i export torrentów
- kolejkowanie pobieranych plików
- bogate funkcje konfiguracyjne
- przystepny i przejrzysty interfejs uzytkonika
- utworzenie wlasnego trackera
- okreslenie sa pomoca barwnych buziek kondycji torrenta

- Wymuszane (silowe) pobieranie
-Mozliwosc edycji i zmiany URL Trackera oraz Info Hash
-Zaawansowane ustalanie limitów predkosci pobierania i wysylania
- Szczególowe statystyki
- Obrazowe przedstawianie postepu pobierania (duza dokladnosc)
- Mozliosc wybrania czesci które maja byc pobierane
- Doskonale narzedzie testujace obeznosc NAT
- Kreator Szybkiej Konfiguracji
- Lista banowanych adresów IP ( mozliwosc zarzadzania tymi adresami)

-obecnosc konsoli rejestrujacej wszystkie nasze dzialania
- graficzna prezentacja ruchu w sieci BitTorrent z która jestesmy polaczeni
- obsluga wtyczek
- automatyczna aktualizacja klienta oraz aktualizacja wtyczek
- obsluga IRC
- wymaga Javy co niekturzy poczytuja za wade
- zadziwiajaco niskie zuzycie pamieci ( 2MB) jak na takie gabaryty
- posiada swoje wersje pod systemy Unixowe

5. PODSUMOWANIE

Jest to naprawde programik godny polecenia, posiada wszystkie potrzebne funkcje i dodatkowo cos wiecej, moze sie podobac zewzgladu na swoja graficzna prezentacje procesu pobierania, jak kazdy ma swojich przeciwników, i jak kazdy zapene ma jakies niedociagniecia, które u niektórych moga sie w mniejszym lub wiekszym natezeniu uwidocznic. Umozliwia on szybkie pobieranie plików ja na laczu 512 kbit/s wyciagam z niego 60-70 kb/s czyli maksymalne osiagi mojego lacza. Niskie zuzycie pamieci powoduje ze praca w tle nie zawiesza, ani nie spowalnia gier i innych programów. Stosunkow czeste aktualizaje. O tym ze warto z niego korzystac swiadczy duza liczba osób które mu zaufaly. Jesli te równiez do nich nalezysz oddaj na niego glos w naszej sadzie....



VUZE 4.0 - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA

"VUZE 4.0 - użytkownik sieci BitTorrent w centrum uwagi"

Vuze to nazwa klienta umożliwiającego pobieranie plików .torrent z sieci BitTorrent. Wywodzi się on od dobrze wszystkim znanego programu Azureus. Począwszy od wersji Azureus 3.0 został zastąpiony najpierw testową wersją programu Zudeo, a następnie oficjalną wersją Vuze. Więcej o tych 2 przypadkach można przeczytać w odpowiednich artykułach na naszej stronie. O ile Azureus był typowo klientem BitTorrent o tyle Vuze 3.0 zmieniło kierunek rozwoju programu w stronę autorskeij platformy dystrybucyjnej Vuze. Dopieszczanie nowej platformy sprowadziło obsługę sieci BitTorrent na dlaszy plan - na nieszczęście dla twórców programu ukrycie funkcji BitTorrenta pod zasłoną Vuze spowodowało drastyczny spadek liczby użytkowników, którzy np. odpływali dużo prostszych i przyjemniejszych w obsłudze klientów jak: uTorrent.

Vuze 4.0 to nowe spojrzenie na wymagania stawiane przez użytkowników. Twórcy wiedząc jak ważnym są oni elementem w rozwoju wszelkich projektów przy tworzeniu najnowszej wersji programu pochylili się właśnie w ich kierunku. Stworzyli program, który dużo lepiej łaczy funkcje klienta sieci BitTorrent i programu do obsługi platformy Vuze HD Network. Najnowszy Vuze na pierwszy rzut oka wygląda dużo zgrabniej, wprowadza mniej zamieszania i nowe przyjazne użytkownikowi BitTorrent'a funkcje - jak przeszukiwanie stron z plikami torrent (domyślnie Mininova i BTjunkie, można dodać również własne wyszukiwarki, a nawet prywatne trackery), łatwe pobieranie i odtwarzanie pobranych plików.

W ten sposób Vuze stał sie narzędziem typu all-in-one:
- klient sieci BitTorrent
- przeszukiwarka plików .torrent
- łatwy mechanizm pobierania wyszukanych plików torrent
- możliwość odtawrzania plików torrent przy użyciu specjlanego odtwarzacza multimedialnego - media player
- obsługa platformy dystrybucyjnej VUZE Network. (pliki w wersji HD)

INSTALACJA

Po pobraniu pliku wiekości około 8.7 MB przystępujemy do instalacji. Klikamy w tym celu na ikonę instalacyjną programu Vuze 4.0 i naszym oczom ukazuje sie schludny instalator programu:

Następnie po zaakceptowaniu warunków użytkowania programu instalator przeniesie nas do okna z paskiem postępu instalacji, a w dalszej kolejności do ekranu kończącego instalację.

Po krótkiej chwili proces instalacji dobiega końca. Wystarczy, że klikniemy przycisk "Finish" i możemy się już cieszyć z posiadania Vuze na własnym komputerze. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu procesu instalacyjnego.

PIERWSZE URUCHOMIENIE

Ponizej prezentujemy glówne okno programu:

Poniżej prezentujemy okno z wynikami wszukiwania: (Vuze w najnowszej wersji pozwala na wyszukiwanie plików .torrent w sieci)

Program posiada również popularną platformę dystrybucyjną Vuze HD Network - tym razem została ona jednak inteligentnie zaimplementowana i nie wprowadza niepotrzebnego zamieszania w programie.

KONFIGURACJA

Program posiada ponadto wciąż dobrze wszystkim znaną możliwość wszelakiej konfiguracji ustawień programu. Panel zmiany konfiguracji pochodzi jeszcze z Azureusa i posiada wszystkie jego funkcje. W ten sposób VUZE 4.0 wykorzystuje w pełni wszystkie zalety jakie posiadało jądro Azureusa. To właśnie ten bogaty panel konfiguracyjny był główną przewagą Azureusa nad innymi klientami sieci BitTorrent. Jego układ oraz oferone funkcje nie zmieniły się zbyt znacząco w porównaniu z wcześniejszymi wersjami programu dlatego też nie przedstawiamy kilkudziesięciu screenów z menu konfiguracyjnego programu. Jeżeli chcesz się zapoznać z możliwościami konfiguracyjnymi to najlepiej pobież Vuze 4.0 albo przeglądnij nasze artykuły o poprzedniku Vuze - Azureusie dostepny w Menu > Klient > Azureus.

Zestawienie Klientów BitTorrent

TABELA Z ZESTAWIENIEM KLIENTÓW SIECI BITTORRENT


Nazwa OS Otwarte źródło Multi download Wsparcie DHT Zarządzanie przepustowością Czat Cechy szczególne
ABC torrenttorrenttorrenttorrent + + - + - + Wysoce konfigurowalny | +Dużo funkcji
Acquisition torrent - ? - ? ? - wersja shareware | - oparty na LimeWire
Anatomic P2P torrenttorrent + + - - - + Własna sieć DHT oparta na Gnutella
Arctic Torrent torrent + + - + - + mała pamięciożerność
Azureus torrenttorrenttorrent + + - + plugin + duzo plugginów| + własna sieć DHT | + wysoce konfigurowalny | + priorytety pobierania
- wolny jak wszystkie aplikacje w Javie i pamięciożerny
BitAnarch torrent + - - + - - nieaktualizowany od Wrześ. 2003
BitComet torrent - + + + + + Firewall to Firewall transfers | + Dużo gadżetów
BitFlu torrenttorrent - ? - ? ? - brak wbudowanego bufora dysku
BitLord torrent - + - + - + Wybieranie plików spakowanych | + bufor podręczny dysku| + wysoce konfigurowalny| + dużo innych funkcji
Bits on Wheels torrent - + - + - + 3D visualizacja | + Szczegółowe info. o torrentach , peers itd.
BitSpirit torrent - + - + + + prosty w użyciu| +bufor podręczny dysku | + Menadżer plików
BitTornado torrenttorrenttorrent + + - + - - testowy
BitTorrent torrenttorrenttorrent + - + - - + wersja oficjalna| + prosty w użyciu
BitTorrent Experimental Client torrent + + - - - - testowy | - najnowsza wersja z Maja 2003
BitTorrent plugin for eDonkey torrent - + - + - + połączenie edonkey i Bt w jednym programie
BitTorrent Queue Manager torrenttorrenttorrenttorrent + - - + - - tylko na konsole
BitTorrent Ultra torrent - + - - - + sprawny | + dobra redystrybucja systemu
BitTyrant torrenttorrenttorrent + + + + plugin + oparty o Azureusa | - napisany w Javie
BT++ torrenttorrent + + - - - - naprawdę nic specjalnego
CTorrent torrenttorrenttorrent + ? - - - + mała pamięciożerność
- tylko consola
Exeem torrent - + - + - + wbudowana wyszukiwarka| + komentowanie plików
- zawiera reklamy
Exeem Lite torrent - + - + - + wbudowana wyszukiwarka | + brak reklam
Flash! Torrent torrenttorrent + + - + - + wbydowany w przeglądarke
G3 Torrent torrent + + - + - + Wysoka technologia| + szczegółowe statystyki| + wysoce konfigurowalny
Gnome BitTorrent Downloader torrenttorrent + - - - - + ported to BSD
iSwipe torrent - + - + - + wielosieciowy (giFT)
KTorrent torrenttorrenttorrent + + - + - + wbudowany w przeglądarke
MarBitTorrent torrent - + - + - - testowy
MLDonkey torrenttorrenttorrenttorrent + + - + + + wielosieciowy | + wsparcie dla http, ftp and ssh
- ściaganie 1 pliku z jednej sieci w danym momencie
Nova Torrent torrent - + - + - - nieuaktualniany
PTC torrent + + - + - + dobra dystrybucja systemu
- nie aktualizowany
QTorrent torrenttorrenttorrent + + - - - + prosta konfiguracja
Rufus torrent + + - + - + RSS czytnik | + wielofunkcyjny
Shareaza torrent + + - + + + gdy tracker padnie, Gnutella2 wyszukuje ludzi którzy ściągają ten sam plik
SimpleBT torrent + + - + - + z integrowany z TorrentSpy
Tomato Torrent torrent + - - + - + duzo ciekawych funkcji
TorrentFlux torrenttorrent - + - + + + menadżer plików | + RSS czytnik
TorrentStorm torrent - + - + - + wbudowany w tracker | + zapamiętuje linki
- nie aktualizowany
TorrentTopia torrent - - - + - + wbudowany w torrent search engine
tsunami torrent + + - + -
TurboBT torrent - + - + - + menadżer torrentów
TurboTorrent torrenttorrent - + - + - + wbudowany w search engine
utorrent torrent - + - + - + bardzo mały ( lekki )| + bardzo małe zuzycie CPU i pamieci RAM
XBT Client torrenttorrent + + - + - + pamięciożerny| + zintegrowany z UDP tracker
ZipTorrent torrent - + - + - + wbudowany w search engine | + wbudowany w przeglądarkę | + wbudowany w serwer IRC | + wiele funkcji