Podstawowe pojęcia

Jak działa sieć BitTorrent?

Działanie sieci BitTorrent oparte jest o architekture peer-to-peer, wymiana plików zachodzi więc na zasadzie
każdy z każdym. To znaczy, że zarówno pobieramy plik jak i pobraną część pliku jednocześnie udostępniamy
innym osobą. Udostępnianie pobranego pliku jest niezmiernie ważne gdyż pozwala na jego pobranie innym osobom,
i zapewnia żywotność sieci, bo gdyby nikt nie udostępniał tego co pobiera istnienie sieci BitTorrent byłoby niemożliwe,
jak zresztą każdej innej sieci P2P.
W przypadku działania sieci BitTorrent dużą rolę odgrywają pojęcia takie jak:

1. TRACKER

Jest to komputer (serwer) będączy nadzorcą działania scieci BitTorrent, czuwa niejako nad całym procesem wymiany plików,
podłanczają się do niego poszczególne klienty ( programy które umozliwiaja nam wymianę plików) i ma on za zadanie między innymi przekazywać dane tj. adresy IP pomiędzy osobami pobierajacymi plik. Sprawność jego działania poniekąd wpływa na
szybkość z jaką możemy współdzielić pliki. Jego obecność jest konieczna do nawiązania połączenia z inną osobą i możliwości pobrania od tejże osoby jakiegokolwiek pliku.

2. Hash

to 160-bitowa wartość zakodowana algorytmem SHA1 i zapisana w metapliku .torrent. Służy do identyfikacji przez trackera pliku .torrent oraz użytkowników ściagajacych te same dane.
Przykładowo: 0E3C21880ABC7240AE766FF4E675D769037EE544

3. Torrent

.torrent to metaplik z informacjami niezbędnymi do rozpoczęcia procesu pobierania pliku. Gromadzone są one w różnych serwisach internetowych, wyszukiwarkach. Skąd za pośrednictwem tych stron internetowych możemy je pobrać. Następnie klikając na taki plik o roższeżeniu .torrent otwiera się nam klient który wykorzystując informacje zawarte w tymże pliczku łączy nasz z Trackerem i rozpoczyna się proces pobierania danych.

4. Klient

Klient sieci BitTorrent to programy których dostępność jest bardzo duża, od prostych do bardzo zaawansowanych i rozbudowanych w funkcje. Służą one nam do pobierania (wymiany pliku) dzięki temu, że potrafią odtrzytać informacje zawarte w pliku .torrent, a następnie połączyć nas z Trackerem, i w daleszej kolejności nawiązać połaczenie z innymi komputerami posiadającymi i udostępniajacymi dany plik. Jednym słowem ujmując pozwalają nam poprostu ściągać cokolwiek z sieci BitTorrent.

5. Download i Upload rate , ratio

Pojęcię download odnosi się do szybkości pobierania pliku, natomiast upload do szybkości z jaką z koleji wysyłamy dany plik

Ratio jest to natomiast stosunek ilości danych pobranych do wysłanych. rzyjmuje się za grzeczność względem innych i pewną normę, aby udostępniać plik minimum do share ratio równego 1.

6. Peers, Seeds, Leechers

Seeds są to osoby udostępniajace kompletny plik niezwykle ważne żeby ich liczba była jak największa wtedy mozemy liczyć na możliwie najszybsze pobranie pliku. Peers to osoby pobierajace i udostępniajace niekompletny plik. Leechers to osoba ssąca nieudostępniajaca pobieranego pliku tak zwana pijawka. Taka postawa na wielu stronach torrentowych grozi wyrzuceniem.