ABC - Yet Another BitTorrent Client

ABC czyli Yet Another Bittorrent Client jest niezwykle prostym i przyjemny w obsłudze klientem sieci BitTorrent. Aplikacja pozwala pobierać kilka plików w tym samym oknie, umożliwia kolejkowanie plików do pobrania, obsługuje zatrzymywanie i wznawianie transferów. Program odczytuje torrenty z pliku jak i te zapisane w postaci odniesienia na stronie internetowej.


1. Instalacja klienta
2. Pierwsze uruchomienie
3. Konfiguracja klienta
4. Funkcje i możliwości klienta
5. Podsumowanie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. INSTALACJA KLIENTA

Proces instalacji jest bardzo prosty, program używa instalatora NSIS (Nullsoft Scriptable Install System). Kolejne okna instalatora wyglądają w następujący sposób:

Musimy zaakceptować licencję programu. I następnie kliknąć przycisk NEXT >>

Wybieramy Katalog w którym ma zostać zainstalowany program ABC a następnie Klikamy button INSTALL.

Następnie instalator zainstaluje potrzebne pliki i kończymy proces instalacji klikająć CLOSE.

2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Program po uruchomieniu ma prosty, intuicyjny interfejs. Układ funkcji programu przedstawiają poniższe fotki:

]

3. KONFIGURACJA KLIENTA

Wybieramy zakładkę Tools (Szkoda, że puki co jest on w wersji angielskiej, ale polska jest w przygotowaniu począwszy zapewne od wersji 3.1). Na pierwszej pozycji w tejże zakładce znajduje się coś takiego jak ABC Tweak. Pojawi się nam następujące okno:

Ustawiamy tutaj między innymi wysokość i szerokość okna, ale nie na tym warto się skupić ponieważ okno można powiększyś poprostu rozsuwając je poprzez pociągnięcie myszką. Za pomoca znajdujących się w środku strzałek wybieramy, które infromacje o pobieranym Pliku przez nas pobieranym mają być wyświetlane. Takie jak np: Tytuł, Postęp , Prędkość Ściągania i Wysyłania. Dodatkowo możemy ustalić w jakiej kolejności będą one po sobie występowały za pomocą buttonów UP i DOWN. Możemy ustalić również szerokość dla każdej kolumny i nazwę pod jaką będzie ona wyświetlana. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian zatwierdzamu je za pomocą SAVE AND APPLY.

 

 

 

 

 

 

 

Na samym dole listy którą otrzymujemy po kliknięciu na zakładkę Tools. Znajdziemy narzędzie Web Interface Service główną przydatną funkcją będzie tutaj ustawienie odpowiedniego portu. (O portach w BitTorrencie możesz przeczytać w innym dziale. )

Oprócz tego w ABC znajduje się funkcja tworzenia plików .torrent (również w zakładce Tools). Możliwość szerszej konfiguracji jak widzimy jest ograniczona. Oprócz tych najbardziej podstawowoych funkcji konfiguracyjnych ABC nie pozwala nam na zbyt wiele może wraz z kolejnymi wersjami programu będzie lepiej. W momencie pobierania pliku klikając prawym przyciskiem myszy na pobieraną pozycją możemy włączyć Super Speed-Mode. Klikając na Torrent Details u dołu listy istnieje także możliwość edycji Info Hash czy też adresu URL Trackera. W oknie Torrent Details mozemy także przeglądnąć jakie pliki aktualnie pobieramy, jaki jest postęp ich pobierania, oraz w jakim katalogu są one zapisywane.

W zakładce Action Znajduje się również możliwość dodatkowej konfiguracji naszego programu poprzes okno Preference i Global Upload Settings

4. FUNKCJE I MOŻLIWOŚCI KLIENTA

-Pobieranieranie oraz seedowanie plików.
-Tworzenie plików o rozszerzeniu .torrent i jego udostępnianie.
-Zarządzanie lista osób z którymi nawiązaliśmy połączenie.
-Konfigurację wyświetlanych kolumn
-Zmianę portów w programie z których bedziemy korzystać
-Możliwość edycji Info Hash oraz URL Trackera( w tym Paskey)
- Prosty czytelny interfajs
- Możliwość wyboru i zmieny ścieżki pod którą zapisywany jest program
- Użycie pamięci dość spore jak na program o tak niewielkich gabarytach i możliwościach ( 21 MB)

5. PODSUMOWANIE

Podsumowując jest to bardzo przeciętny klient sieci BitTorrent, osobiście nie polecam tego programu, wybrałbym coś z wyższej półki pokroju Azureus, BitComet , BitLord, uTorrent. Funkcje są nadto ubogie program prosty i mało zaawansowany graficznie. Przejrzystość i łatwość obsługi może zachęcić do korzystania z niego, lecz prędkości sa niestabilne. Jeżeli jesteś zwolennikiem tego klienta proszę oddaj głos w sondzie na naszej stronie, może ułatwi to wybór komuś innemu.