Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Jak uniknąć pobierania śmieci i fałszywych plików poprzez sieć BitTorrent?

Często wielu niedoświadczonych użytkowników pobierając pliki za pośrednictwem sieci BitTorrent staje się ofiarami swojego braku obycia z tym protokołem, efektem czego jest ściąganie tzw. fake torrent lub innych plików nienadających się do użytku. Fake torrent (po polsku fałszywy torrent) to taki który albo nie da się do końca pobrać, albo pobrany nie działa poprawnie. Są to np. filmy które się nie odtwarzają lub wymagają specjalnych playerów. Często zdarzają się przypadki, że pobrany film np. nie posiada obrazu. Na domiar złego zdarzają się takie przypadki, że tego typu .torrenty próbują wyłudzać poufne dane osobowe lub są zainfekowane wirusami.
Co prawda jest to relatywnie mały problem w porównaniu z ilością wszystkich plików .torrent dostępnych w sieci, jednak mimo to postanowiliśmy pomóc nowicjuszom unikać takich pułapek czyhających na nich w sieci. Pliki tego typu umieszczane są głównie przez różnego rodzaju oszustów i naciągaczy, którzy rzecz jasna chcą zarobić lub osiągnąć inne korzyści bazując na naszej niewiedzy.

Istnieje wiele technik by sprawdzić czy pobierając dany plik .torrent otrzymamy naprawdę to co nas interesuje. Poniżej prezentujemy kilka ważniejszych:

1. Zawsze czytaj komentarze zamieszczane na temat danego pliku, zapewne wiele osób miało okazje pobrać ten plik przed tobą i przekonać się co do jego jakości i zgodności z opisem. Zdarza się, że userzy wymieniają się tam np. hasłem, które jest wymagane do jego rozpakowania, podają player konieczny do odtworzenia filmu lub po prostu ostrzegają innych, że jest to właśnie fake torrent.

2. Sprawdzaj źródło z jakiego pochodzi dany plik i czy osoba go udostępniająca jest godna zaufania. Istnieje przykładowo kilku godnych zaufania użytkowników, których pliki do tej pory już pobieraliśmy i wiemy, że były zgodne z zamieszczonym opisem. Znanymi wydawcami plików .torrent są np. aXXo lub EZTV. Jednak samo oznaczenie plików takimi nickami nie gwarantuje ostatecznie jego jakości, gdyż ktoś inny może podszywać się pod dobrze znane i cenione marki. Należy zwracać uwagę również na trackery z jakich pochodzą dane torrenty, choć żaden z nich nie jest w stanie wyeliminować wszystkich fake torrent'ów niektóre cieszą się większym zaufaniem niż inne. Szczególnie nie godnym polecenia jest bittorrent.isthebe.st - wydaje jedynie fake torrent!

3. Sprawdź czy plik, który zamierzasz pobrać za pośrednictwem BT w ogóle pojawił się już w sieci. Do tego celu możesz wykorzystać takie strony jak: VCDQuality, Nforce.nl lub polską stronę Kinomania.org

4. TorrentSpam? Kolejnym sposobem na sprawdzenie pliku .torrent to skorzystanie ze strony TorrentSpam.com W momencie gdy posiadasz już dany plik .torrent wystarczy, że skopiujesz jego pełną nazwę lub wartość hash'a i wkleisz te dane w okno wyszukiwarki na TorrentSpam, a strona wyświetli ci informacje czy dany plik znajduje się na liście zgłoszonych jako "Bad Torrent" (Zły Torrent).

5. Inne porady:
a) uważaj na pliki .torrent zawierające dane spakowane w jednym archiwum rara, które dodatkowo posiadają plik readme.txt istnieje duże podejrzenie, że taki plik będzie zabezpieczony hasłem
b) uważaj również na pojedyncze pliki avi zawierający dodatkowy plik readme.txt lub url, które wymagają zmiany rozszerzenia z avi na rar lub uzyskania skądś hasła.
c) uważaj na pliki pobierane z trackerów, które mają podobne nazwy do dobrze znanych i cenionych trackerów, jak np.
http://vip-the-piratebay.homelinux.com:6969/scrape http://tracker-btc-net.dnsdojo.org:6969/scrape
d) nieznane/lub nowe trackery trudne do odnalezienia w google posiadające duże ilości seedów i peerów.
e) sprawdzaj wielkość pliku i jego zgodność z zamieszczonym opisem
f) korzystaj z aktualnych programów antywirusowych