Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Szybszy protokół BitTorrenta wbudowny w przeglądarke Opera.

W 2006, Opera Software ogłosiła iż podejmuje współprace z firmą BitTorrent Inc celem wdrożenia wsparcia dla protokołu BitTorrent w swojej przeglądarce. W najnowszej kompilacji Opery, użytkownicy moga spodkać się z większą funkcjonalnością i stabilnością tego rozwiązania.

Opera była pierwszą większą przeglądarką internetową która zdecydowała się zaimplamentować wsparcie BitTorrenta. was the first major browser to include BitTorrent support. Najpierw ogłoszono pierwsze wersje testowe przeglądarki wraz z wsparciem dla tego protokołu P2P. Gdy okazało się, że pomysł przypadl do gustu wielu użytkownikom zdecydowano się na zaimplamentowanie klienta BitTorrent w oficjalnej wersji przeglądarki począwszy od wydania 9.0. Dzięki temu użytkownicy mogli wyszukiwać i pobierać pliki torrent, oraz przeglądać strony www czy nawet sprawdzać pocztę, porozmawiać na kanale IRC w jednym funkcjonalnym programie, bez potrzeby doinstalowywania żadnych dodatków.

“Zaimplamentowanie BitTorrent jest jak najbradziej oczywistym wyborem, zwarzając na poziom oszczędności w użyciu bandwidth i ogólnoświatową popularność” powiedział Christen Krogh z Opera Software, “Dla użytkowników oznacza to, że za pomocą jednej, dobrze znanej im aplikacji mogą przeszukiwać i przeglądać internet, a następnie ściągać różne pliki z BitTorrenta.”

Klolejne wersje Opery przynosiły wiele nowych zmian i funkcji jednak BitTorrent znajdował się jagby w ich tle. Nie podejmowano prób jego ulepszenia, by mógł stać się prawdziwą alternatywą dla niezależnych klientów takich jak uTorrent czy Azureus.

Funkcjonalność BitTorrenta zmieniono nieco w wersji 9.10 przeglądarki, natomiast w wersji 9.20 dodano wsparcie opcjonalnego "klucza" w requestach do trackera BitTorrent'a. Wkrótce jednak pojawiły się informacje o słabościach i niedoskonałościach klienta BitTorrent znajdujacego się w Operze. Próbowano coś temu zaradzić w wersji 9.21. W tedy to przywrócono stabilność w pobieraniu plików za pośrednictwem protokołu BT.

W chwili obecnej Opera Desktop Team ogłosił iż jest w trakcie prac nad stabilnością działania protokołu. Ich efektem ma być zapewnienie większej szybkości pobierania plików. Możemy się o tym przekonać w kompilacji 8800 wersji 9.22 przeglądarki.