Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

50 razy szybciej od BitTorrent? Marzyciel!

Kilka dni temu spora część stron internetowych na całym świecie takich jak techcrunch.com pisała o ekscytującej wypowiedzi Kaiser Kuo. Kuo stwierdził bowiem, że Blin.cn wykorzystujący zasady działania technologii P2P jest rzekomo 50 razy szybszy od naszego ukochanego BitTorrenta. Jest to oczywiście nierealne, w dalszej części wyjaśnimy dla czego.

Pierwsze i najważniejsze. Gdyby to co mówi Kuo było prawdą przeciętny użytkownik sieci BitTorrent podczas ściągania plików za pośrednictwem sieci BitTorrent musiałby wykorzystywać zaledwie 2% możliwości łącza. Jak dobrze wiemy w większości przypadków pobieramy pliki z maksymalną prędkością łącza, szczególnie gdy kożystamt z dobrych prywatnych trackerów. Więc oczywiście większe prędkości są poza naszym zasięgiem.

Jeżeli przejdziemy dalej wypowiedź Kaisera Kuo jest jeszcze bardziej komiczna. Chwali się on iż pobrał 2.2 % serialu TV w jakości DVD w ciągu "zaledwie" 3 minut. Jeżeli dobrze policzymy to zauważymy, że 2.2% z 700 MB to 15.4 MB, co z ściągnięte w ciągu 3 minut daje nam średnią prędkość 88 kB/s. Nie wiem gdzie żyje Kuo, ale dla większości użytkowników internetu osiągnięcie takiej prędkości np. za pośrednictwem BitTorrenta to nic nadzwyczajnego.

Ashwin Navin, współtwórca BitTorrent Inc. w skomentował słowa Kaisera Kuo w następujący sposób: “BitTorrent can regularly saturate your downstream capacity, which in layman’s terms means BitTorrent is as fast as you can get. The claim is indicative of the fact that BitTorrent is the global standard for P2P transfers, against which all others are compared. BitTorrent DNA took that standard up significantly, but we don’t run around making sensationalist claims to get buzz.”

Co prawda stworzenie technologii P2P, która będzie szybsza od BitTorrenta jest możliwe jednak mało realne gdyż może osiągnąć wyniki wyższe o zaledwie kilka procent. Biorąc pod uwagę, że wszystkie dotychczasowe technologie są średnio dwa razy wolniejsze od BitTorrena zdaje się to tym bardziej burzyć stwierdzenie o możliwości stworzenia czegoś co byłoby 50 razy szybsze nić BitTorrent.