Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

VUZE 4.0 - OPIS, INSTALACJA, KONFIGURACJA

"VUZE 4.0 - użytkownik sieci BitTorrent w centrum uwagi"

Vuze to nazwa klienta umożliwiającego pobieranie plików .torrent z sieci BitTorrent. Wywodzi się on od dobrze wszystkim znanego programu Azureus. Począwszy od wersji Azureus 3.0 został zastąpiony najpierw testową wersją programu Zudeo, a następnie oficjalną wersją Vuze. Więcej o tych 2 przypadkach można przeczytać w odpowiednich artykułach na naszej stronie. O ile Azureus był typowo klientem BitTorrent o tyle Vuze 3.0 zmieniło kierunek rozwoju programu w stronę autorskeij platformy dystrybucyjnej Vuze. Dopieszczanie nowej platformy sprowadziło obsługę sieci BitTorrent na dlaszy plan - na nieszczęście dla twórców programu ukrycie funkcji BitTorrenta pod zasłoną Vuze spowodowało drastyczny spadek liczby użytkowników, którzy np. odpływali dużo prostszych i przyjemniejszych w obsłudze klientów jak: uTorrent.

Vuze 4.0 to nowe spojrzenie na wymagania stawiane przez użytkowników. Twórcy wiedząc jak ważnym są oni elementem w rozwoju wszelkich projektów przy tworzeniu najnowszej wersji programu pochylili się właśnie w ich kierunku. Stworzyli program, który dużo lepiej łaczy funkcje klienta sieci BitTorrent i programu do obsługi platformy Vuze HD Network. Najnowszy Vuze na pierwszy rzut oka wygląda dużo zgrabniej, wprowadza mniej zamieszania i nowe przyjazne użytkownikowi BitTorrent'a funkcje - jak przeszukiwanie stron z plikami torrent (domyślnie Mininova i BTjunkie, można dodać również własne wyszukiwarki, a nawet prywatne trackery), łatwe pobieranie i odtwarzanie pobranych plików.

W ten sposób Vuze stał sie narzędziem typu all-in-one:
- klient sieci BitTorrent
- przeszukiwarka plików .torrent
- łatwy mechanizm pobierania wyszukanych plików torrent
- możliwość odtawrzania plików torrent przy użyciu specjlanego odtwarzacza multimedialnego - media player
- obsługa platformy dystrybucyjnej VUZE Network. (pliki w wersji HD)

INSTALACJA

Po pobraniu pliku wiekości około 8.7 MB przystępujemy do instalacji. Klikamy w tym celu na ikonę instalacyjną programu Vuze 4.0 i naszym oczom ukazuje sie schludny instalator programu:

Następnie po zaakceptowaniu warunków użytkowania programu instalator przeniesie nas do okna z paskiem postępu instalacji, a w dalszej kolejności do ekranu kończącego instalację.

Po krótkiej chwili proces instalacji dobiega końca. Wystarczy, że klikniemy przycisk "Finish" i możemy się już cieszyć z posiadania Vuze na własnym komputerze. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu procesu instalacyjnego.

PIERWSZE URUCHOMIENIE

Ponizej prezentujemy glówne okno programu:

Poniżej prezentujemy okno z wynikami wszukiwania: (Vuze w najnowszej wersji pozwala na wyszukiwanie plików .torrent w sieci)

Program posiada również popularną platformę dystrybucyjną Vuze HD Network - tym razem została ona jednak inteligentnie zaimplementowana i nie wprowadza niepotrzebnego zamieszania w programie.

KONFIGURACJA

Program posiada ponadto wciąż dobrze wszystkim znaną możliwość wszelakiej konfiguracji ustawień programu. Panel zmiany konfiguracji pochodzi jeszcze z Azureusa i posiada wszystkie jego funkcje. W ten sposób VUZE 4.0 wykorzystuje w pełni wszystkie zalety jakie posiadało jądro Azureusa. To właśnie ten bogaty panel konfiguracyjny był główną przewagą Azureusa nad innymi klientami sieci BitTorrent. Jego układ oraz oferone funkcje nie zmieniły się zbyt znacząco w porównaniu z wcześniejszymi wersjami programu dlatego też nie przedstawiamy kilkudziesięciu screenów z menu konfiguracyjnego programu. Jeżeli chcesz się zapoznać z możliwościami konfiguracyjnymi to najlepiej pobież Vuze 4.0 albo przeglądnij nasze artykuły o poprzedniku Vuze - Azureusie dostepny w Menu > Klient > Azureus.