Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

6 sposobów na pobranie torrenta przez przeglądarkę internetową.

Czy nie byłoby prościej pobierać pliki .torrent za pomocą przeglądarki internetowej, a nie zwykłego klienta? To pytanie jest często zadawane przez nowicjuszy w dziedzinie sieci BitTorrent. W zeszłym roku pojawiło się pierwsze wsparcie sieci BitTorrent w przeglądarce WWW. Wprowadziła je Opera, a wkrótce potem powstały BitFox, FireStorm, FoxTorrent, AllPeers i w końcu Wyzo/FireTorrent. Poniżej przedstawiamy któtki przegląd przeglądarek wspierających BitTorrent oraz dostępnych wtyczek i rozszerzeń.

Opera

Przeglądarka ta jako pierwsza umożliwiła pobieranie plików .torrent implamentując protokuł BitTorrenta. Tutejsze wsparcie sieci BitTorrent jest dość mocno zintegrowane z przeglądarką, jest również całkiem stabilne, jednak nie posiada zbyt wielu zaawansowanych funkcji i dobrze znanych dodatków wykorzystywanych w innych klientach sieci BitTorrent. Jednym słowem ujmując to rozszerzenie jest dobrą zabawką dla początkujących użytkoników, aczkolwiek bardziej doświadczeni będą zapewne potrzebowali czegoś mocniejszego.

Zalety: Bradzo dobrze zintegrowana z przeglądarką, wieloplatformowa.
Wady: Brak zaawansowanych ustawień konfiguracyjnych, np. brak szyfrowania. Nie posiada również otwartego kodu.

BitFox

BitFox jest nowym rozszerzeniem dla FireFoxa. Został zrobiony przez studenta Joshua Hendo. Częściowo rozszerzenie bazuje na Rasterbar’s libtorrent, stąd wspiera kilka zaawansowanych funkcji. Projekt jest jednak jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Wtyczkę można pobrac jedynie z SVN.

Zalety: Otwarty kod, wykorzystuje libtorrent ma więc całkiem solidną podstawę. Wspiera np. DHT.
Wady: Nie jest jeszcze wydany do powszechnego użytku, znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i testów. Wydaje się być dostępnym jedynie na systemy Windows i Linux.

FireStorm

FireStrom jest wtyczką bardzo podobną do BitFoxa. Podobnie jak BitFox jest dodatkiem przeznaczonym dla FireFoxa i wciąż jest dostępny w wersji pre-alpha czyli bardzo wczesnej testowej. Jako podstawę na której został napisany wykorzystuje Mainline client tak więc zapewne wspiera większość rozszerzeń BT.

Zalety: Otwarty kod, bazuje na Mainline client.
Wady: We wczesniej fazie testowej nie nadający się jeszcze do użytku, bardzo brzydki interfejs.

FoxTorrent

FoxTorrent jest projektem stworzonym i rozwijanym przez firmę Red Swoosh/Akamai. Jest to firma specjalizująca się w budowie całkiem fajnych i użytecznych dodatków dla FF. W porównaniu z poprzenimi rozszerzeniami ta wtyczka jest słabiej zintegrowana z przeglądarką. Klikajac na plik .torrent otwiera się w Firefoxie nowa strona na której znajduje się interfejs zewnętrznej aplikacji działającej w naszym systemie. Należy zaznaczyć, że dzięki temu wyłanczając przeglądarkę nie zatrzymujemy pobierania pliku.

Zalety: Otwarty kod, pobieranie nawet gdy zamkniemy przegladarkę, wsparcie dla streaming downloading.
Wady: Trochę słabo zintegrowana z przeglądarką, brak zaawansowanych opcji i konfiguracji.

Wyzo/FireTorrent

Wyzo jest najnowszą z dostępnych przeglądarek wspierających pobieranie torrentów. Pierwsza publiczna wersja została udostępniona około tydzień temu. Różnica pomiędzy FireTorrent i Wyzo polega na tym, że ten pierwszy to poprostu dodatek do FireFoxa natomiast Wyzo jest całą w pełni zmodyfikowaną przeglądarką wspierającą sieć BitTorrent, która działa na takiej samej zasadzie jak w przypadku wtyczki FireTorrent. Twórcy tego rozszerzenia wintegrowali protokuł BitTorrent bardzo dokładnie w menadżer pobierania torrentów. FireTorrent jak i Wyzo posiadają większość zaawansowanych funkcji i konfiguracji dostępnych w zwykłych klientach. Jeżeli chodzi już o samą przeglądarkę Wyzo ma ona kilka dodatkowych całkiem fajnych funkcji nie związanych z BitTorrentem w stosunku do zwykłej wersji FF.

Zalety: Bardzo solidna integracja z przeglądarką, dostępna zarówno wtyczka jak i cała zmodyfikowana przeglądarka Firefoxa. Wsparcie dla zaawansowanych funkcji.
Wady: Brak otwartego kodu źródłowego, nie została jeszczewydane wersja dla Mac OS i Linux.

Z powyżej zaprezentowanych rozszerzeń wspierających protokuł BitTorrent w przeglądarce internetowej największy potencjał posiada Wyzo. Wspiera bowiem większość zaawansownych funkcji i konfiguracji dzięki czemu może dorównywać niezależnym klientom BitTorrent oferując przy tym prostotę pobierania taką jak w przypadku protokołu HTTP.