Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

FireTorrent czyli BitTorrent w przeglądarce Firefox

Przeglądarka Firefox jest jedną z popularniejszych, a w zasadzie najpopularniejszą po Internet Explorerze przeglądarką wykorzystywaną przez internautów. Jednak w przeciwieństwie np. do Opery w swojej podstawowej wersji nie umożliwia pobierania plików .torrent. Istnieje jednak wtyczka, która zmienia tą niedogodną sytuację. Jest nią FireTorrent. Narzędzie jakim jest FireTorrent służy do zapewnienia przeglądarce Firefox wsparcia dla formatu sieci BitTorrent - .torrent.

Wtyczka FireTorrent umożliwia rozbudowanie naszej przeglądarki o umiejętność pobierania plików z rozszerzeniem .torrent. Cały proces pobierania dzięki wtyczce jest bardzo elegancko w integrowany w menadżer pobierania Firefox'a.

Z nową wtyczką FireTorrent pobieranie plików .torrent za pośrednictwem przeglądarki staje się tak proste jak pobieranie zwykłych plików z serwerów FTP czy stron HTTP. Można by powiedzieć, że od teraz użytkownicy Firefoxa nie potrzebują żadnego oddzielnego klienta sieci BitTorrent. Co prawda dodatek jest jeszcze w wersji testowej Alpha jednak jest już w pełni funkcjonalny.

FireTorrent jest szczególnie użyteczny dla następującego grona odbiorców:
- osób, które sporadycznie korzystają z sieci BitTorrent
- osób, które są nowicjuszami w sieci BitTorrent
- oraz osób, które nie wymagają od klienta sieci BitTorrent zbyt szerokich możliwosci konfiguracyjnych

W wersji alpha FireTorrent nie znalazły się, żadne możliwości zmiany ustawień konfiguracyjnych jednak wraz z ukazaniem się pełnej wersji wtyczki sytuacja ta ma ulec zmianie i jej użytkownicy będą posiadali możliwość dokonywania pewnych rekonfiguracji związanych między innymi z prędkościami pobierania i wysyłania plików za pośrednictwem sieci BitTorrent.

Wtyczka umożliwia puki co domyślnie zapisywanie plików w katalogu Pulpitu jednak wraz z ukazaniem się w pełni funkcjonalnej wersji będzie możliwa zmiana lokalizacji zapisu plików. Wersja beta ma ukazać się już wciągu kilku następnych tygodni.

Wtyczka jest standardowo załączona w zmodyfikowanej wersji przeglądarki Mozzila Firefox oznaczonej nazwą Wyzo.
Przeglądarkę Wyzo możesz pobrać z poniższego linka:
http://www.wyzo.com/downloads/

Używanie FireTorrent w wersji alpha wymaga posiadania specjalnego zaproszenia jednak można je w prosty sposób uzyskać pod adresem strony:
http://fireaddons.com/iamchosen/