Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Textbook Torrents przewrócił końcową stronę i wyłączył dostęp do strony

Z niezrozumiałych względów, Textbook Torrents, największy na świecie indeks książek tekstowych do pobrania w postaci plików BitTorrent, w lipcu 2008 roku skupił duże zainteresowanie ludzi na całym świecie i został zmuszony do zamknięcia własnego hostingu. Strona zaczęła działać ponownie już tydzień później, odnotowując kolejne wzrosty. Teraz jednak po kilku miesiącach stronę zamknięto na dobre.

Po cichu i bez większego zamieszania w Styczniu 2007 powstała nowa strona TextBook Torrents, względnie niewielka strona,która miała do zaoferowania tracker BitTorrent dedykowany do indeksowania książek w postaci plików tekstowych. W ciągu 6 miesięcy strona osiągnęła pierwsze 10,000 użytkowników. Tylko 3 miesiące później, liczba użytkowników uległa podwojeniu do 20,000 a w Styczniu 2008 liczba użytkowników uległa kolejnemu podwojeniu do 40,000. Do końca czerwca 2008 na stronie było zarejestrowanych prawie 70,000 użytkowników i coraz więcej i więcej ludzi dowiadywało się o istnieniu tego trackera.

1 lipca 2008, Jeff Young, pisarz z The Chronicle of Higher Education, napisał artykuł zatytułowany Textbook Piracy Grows Online, Prompting a Counterattack From Publishers (Piractwo książek tekstowych gwałtownie rośnie w sieci, Błyskawiczny kontratak wydawców). Artykuł skupiony był na stronie TextBook Torrents. Wraz z rozgłosem liczba użytkowników trackera rosła w lipcu bardzo szybko jednocześnie powodując wzrost aktywności antypirackiej przeciwko stronie.

Następnie zaczęły się już tylko same problemy ze stroną. Jak poinformował nas Geekman, administrator trackera, otrzymał on w ciągu tygodnia list od organizacji antypirackiej chroniącej własności intelektualnej do tekstów pisanych. Następnie Dreamhost (firma hostujaca tracker) odmówiła dalszej współpracy, a przeniesienie strony na inny serwer zajęło praiwe tydzień.

Teraz, tylko 2 miesiące później użytkownicy spotkali się z kolejnym zamknięciem strony tym razem na dobre. Jak napisał do nas Geekman: Strona została zamknięta i już nie zostanie ponownie uruchomiona". Administrator wyraził również swoje ubolewanie z powodu konieczności zamknięcia serwisu, jak mówił: jest to smutne, gdy tworzysz jakiś projekt, wkładasz w niego dużo pracy, rozwija się on bardzo dobrze, a potem jesteś zmuszony się tego wszystkiego pozbyć. Należy nadmienić, że strona wciągu ostatnich 4 miesięcy zwiększyła liczbę userów z 60,000 do 100,000.