Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

uTorrent Mac vs. Azureus Mac

Już wkrótce pojawi się wersja uTorrenta przeznaczona na system operacyjny Mac OS. O pierwszych wersjach testowych pisaliśmy na naszej stronie nie tak dawno. Dziś możemy przeczytać w anonimowych statystykach, że uTorrent ma być dwukrotnie szybszy niż Azureus dostępny na Mac OS, czy aby napewno?

W naszych dotychczasowych testach zauważyliśmy, iż uTorrent uzyskał nieznacznie większe prędkości pobierania w porównaniu z Azureusem. Jednak ta niewielka różnica nie wydawała się być podstawą by twierdzić, że będzie on dużo szybszy od Azureusa.

Jeden z anglojęzycznych serwisów poświęconych tematyce BitTorrentowej zamieścił statystyki w których rzekomo podaje się jakoby uTorrent miał być dwukrotnie szybszy od Azureusa, aż trudno w to uwierzyć.

Azureus Mac
Maksymalna odnotowana prędkość: 297 KB/s
Prędkość Średnia: 235 KB/s
Zużycie pamięci RAM: 155 MB
Średnie wykorzystanie CPU: 20%

µTorrent Mac
Maksymalna odnotowana prędkość: 840KB/s
Prędkość Średnia: 698 KB/s
Zużycie pamięci RAM:14 MB
Średnie wykorzystanie CPU: 6%

Anonimowe statystyki pochodzą najprawdopodobniej od kogoś związanego z BitTorrent Inc, ponieważ wydają się być trochę subiektywne. Wydaje się być niemożliwym osiągnięcie takiej różnicy bez oszukiwania protokołu, zgodził się z tym nawet Gilles BianRosa, dyrektor generalny Azureusa:

“We are not aware of any such stats, and clearly would doubt their validity. BitTorrent is a standard, and clients have, by design, limited ways to optimize transfer speeds. We have implemented features to optimize “around” the protocol, such as PeerExchange, but getting such wide variations without “bastardizing” the protocol beyond recognition (and making it not compliant/compatible in the process) make these numbers look VERY suspicious, if not ridiculous.”

Również inny niezależny tester przeprowadził badania prędkości w obu programach. Przy czym uTorrent był testowany w powszechnie dostępnej wersji Alpha. Różnica co prawda była zauważalna, ale nie była aż tak diametralna.

Test był przeprowadzony na tych samych ustawieniach konfiguracji klientów. Przeprowadzono go na 3 plikach .torrent o różnej długości. Zestawienie statystyk poniżej:

Azureus Mac
Maksymalna odnotowana prędkość: 1.42 MB/s
Prędkość Średnia: 769 KB/s
Zużycie pamięci RAM: 130 MB
Średnie wykorzystanie CPU: 18%

µTorrent Mac
Maksymalna odnotowana prędkość: 1.28 MB/s
Prędkość Średnia: 788 KB/s
Zużycie pamięci RAM: 16 MB
Średnie wykorzystanie CPU: 7%

Twierdzenie, że uTorrent będzie dwukrotnie szybszy wydaje się być niedorzeczne. Jednak jedną znaczącą różnicą, która może przemawiać za wyborem uTorrenta jest zużycie pamięci RAM i wykorzystanie procesora.