Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

uTorrent - taki mały a taki wielki?

Bardzo dużą popularnością wśród osób pobierających dane z sieci P2P cieszy się BitTorrent. Szczególnie dobrą opinią może się pochwalić w tym środowisku klient Azureus. Aplikacja ta została jednak napisana w Javie, przez co wyróżnia się dość dużym zapotrzebowaniem na zasoby komputera. Dlatego wszyscy, którzy poszukują "lżejszego" klienta do pobierania torrentów, powinni zainteresować się µTorrentem

Program ten powstał z myślą o jak najoszczędniejszym wykorzystaniu pamięci oraz dysku twardego przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i szybkości działania. O tym, jak dobrze udało się autorom µTorrenta sprostać tym ambitnym założeniom, świadczą rozmiar aplikacji - 170 KB - oraz ilość zajmowanego przez nią RAM-u - mniej niż 6 MB. Interfejs programu z grubsza przypomina popularnego Azureusa, jednak nie znajdziemy tutaj aż tylu opcji konfiguracyjnych. Niewielkie "gabaryty" µTorrenta nie wpływają ujemnie na jego podstawową funkcjonalność. Aplikacja bardzo dobrze radzi sobie z pobieraniem torrentów zarówno z publicznych, jak i prywatnych trackerów. Program może też korzystać z cieszącej się coraz większym zainteresowaniem rozproszonej bazy (DHT) i pobierać dane bez pośrednictwa scentralizowanego trackera. µTorrent potrafi bardzo skrupulatnie kontrolować pasmo zużywane podczas pobierania i wysyłania plików, pozwala także ustawiać priorytety poszczególnym zbiorom. Użytkownicy Neostrady lub innej usługi dostępu do Internetu ze z góry ustalonym limitem pobierania danych zainteresowani będą zbiorczymi statystykami, również zaimplementowanymi w aplikacji. Dla wielu osób bardzo ważną cechą opisywanego klienta P2P jest jego zdolność do automatycznej konfiguracji w LAN-ie z NAT-em, o ile tylko nasz router i system operacyjny obsługują standard UPnP.

Pomimo niezbyt rozbudowanej funkcjonalności w programie zaimplementowano jednak czytnik kanałów RSS. Moduł ten jest wprawdzie dość prosty, lecz według mnie zupełnie wystarczający do śledzenia wiadomości o najnowszych torrentach umieszczanych w Sieci. Czytnik oferuje możliwość odpowiedniego filtrowania pobieranych danych oraz organizację informacji z kanałów RSS w zakładce Favorites.
µTorrent nie jest na pewno tak rozbudowanym klientem jak Azureus. Uważam jednak, że dla większości osób, które chcą szybko i łatwo pobrać duże ilości danych z sieci BitTorrent, przetestowany program okaże się więcej niż wystarczający. Jedynym mankamentem opisywanej wersji jest brak (w chwili powstania tej recenzji) polskiego pakietu językowego.

MUSIMY PRZYZNAĆ ZE POWODY DLA KTÓRYCH uTORRENT ZNAJDUJE SOBIE CORAZ SZERSZE GRONO UZYTKOWNIKÓW SĄ JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNE, PROGRAM PRZY NIEWIARYGODNIE MAŁYCH ROZMIARACH I SWOJEJ LEKKOŚCI OFERUJE W ZASADZIE WSZYSTKO CO POTRZEBNE DO ŚCIĄGANIA ZA POŚREDNICTWEM BITTORRENT, A NAWET WIĘCEJ OFERUJE ON NIESAMOWITĄ FUNKCJONALNOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ I DAJE SWOBODĘ UZYTKOWANIA.

OCENA: 5/5