Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Vuze powraca do walki o użytkowników sieci BitTorrent (VUZE 4.0)

Vuze, poprzednio znany jako Azureus, wkrótce zaprezentuje swoją nową wersję klienta BitTorrent oznaczoną numerkim 4.0. Zainspirowany komentarzami i opiniami użytkowników, interfejs użytkownika będzie całkowicie przekształcony. Sam klient wydaje się zmierzać w kierunku narzędzie wszystko-w-jednym (all-in-one) z wbudowaną wyszukiwarką i odtwarzaczem plików multimedialnych (filmy, wideo, muzyka, inne pliki dźwiękowe).

Pierwsza wersja klienta BitTorrent bazującego na Javie oznaczona nazwą Azureus pojawiła się ponad 5 lat temu, a wiele rzeczy uległo zmianie od tamtego czasu. Azureus zmienił nazwę na Zudeo, a później na Vuze. Firma uruchomiła swoją własną platformę dystrybucyjną za kwotę kilku milionów dolarów, co zraziło wielu wcześniejszych użytkowników tego klienta.

Wraz z najnowszym wydaniem programu,w wersji 4.0, Vuze poraz kolejny wprowadza sporo zmian. Różnica tym razem jest taka, że wydawcy programu skupiają się tym razem bardziej na doświadczeniu związanym z siecią BitTorrent, a nie jak do tej pory na platformie dystrybucyjnej Vuze Network. Interfejs użytkownika wydaje się być tym razem bardziej lekki, wprowadzający mniej zamieszania, i powinien przypaść do gustu zarówno nowicjuszom jak i wytrwałym użytkownikom sieci BitTorrent(stare UI jest wciąż wspierane przez program).

Najbardziej interesującą zmianą jaką udało się dokonać twórcom programu jest zaimplementowanie w nim wyszukiwarki BitTorrent. Pozwoli to użytkownikom programu na łatwe przeszukanie wszystkich ich ulubionych stron BitTorrent wewnątrz aplikacji. Mininova i BTjunkie są włączone do programu domyślnie, ale użytkownik sam może dodać własne ulubione wyszukiwarki do programu, włącznie z prywatnymi trackerami sieci BitTorrent.

Jak mówi CEO - kierujący pracami nad programem - pomysł na przywrócenie dawnych zalet Azureusa w Vuze narodził się za inspiracją samych użytkowników, którzy w swoich komentarzach narzekali na zbyt kłopotliwy wygląd interfejsu użytkownika od czasu pojawienia się Vuze. Widząc ubywającą liczbę zwolenników Vuze, którzy na co dzień korzystali z sieci BitTorrent twórcy programu stwierdzili, że należy powrócić do sprawdzonych metod znanych z Azureusa i uprościć interfejs tak aby był on bardziej przejrzysty i przyjazny dla użytkowników.

Wraz z najnowszą wersją Vuze 4.0 wprowadzone są funkcje ułatwiające korzystanie programu i jego obsługę, które pozwalają w pełni wykorzystać zalety jądra programu.