Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Wikipedia na DVD wydana w sieci BitTorrent

Dziś została wydana przez SOS Children’s Villages najnowsza wersja szkolnej edycji Wikipedii. SOS Children's Villages jest organizacją charytatywną skupiającą się na pomocy sierotą i inne potrzebujące dzieci na całym świecie. Wydanie Wikipedii 08/09 może być pobrane za darmo za pośrednictwem sieci BitTorrent. Zawiera ono 5500 artykułów edukacyjnych dostepnych na wyciągnięcie ręki, których celem jest wspomóc kształcenie wielu dzieci.

Tego roczna edycja Wikipedia przeznaczona do celów edukacyjnych jest największym projektem jaki został do tej pory wydany od 2006 roku - daty pierwszego wydania encyklopedi Wikipedia na DVD. Encyklopedia posiada 34,000 fotografii i 20 milionów słów, liczbę tę można by porównać do 20 tomów tradycyjnej encyklopedii.

Encyklopedia bazuje na anglojęzycznej wersji Wikipedii, zawiera wpełni sprawdzone teksty i początkowo zgodnie z pomysłem jej wydanie było skierowane do krajów rozwijających się. Obecnie z sukcesem wykorzystywana jest w edykacji zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwiających się.

Najciekawsze jest to, że Encyklopedia Wikipedia na DVD dostępna jest całkowicie za darmo właśnie za pośrednictwem sieci BitTorrent. Wykorzystanie sieci BitTorrent w dystrybucji płyty z encyklopedią ma tą zaletę, że pozwala ograniczyć koszt dostawy materiałów edukacyjnych do odbiorcy praktycznie za darmo. Właściciele fundacji stwierdzili, że nie było innej lepszej alternatywy niż sieć BitTorrent gdyż udostępnienie takiej płyty na zwykłym serwerze całkowicie pochłonełoby fundację ogromnymi kosztami utrzymania transferu łacza. Należy zauważyć, że Wikipedia na DVD ma aż 2,9 GB.