Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Wyszukiwarki BitTorrent typu "Real-Time" - wszyukiwanie .torrent'ów w czasie rzeczywistym

Wyszukiwarki BitTorrent typu "Real-Time" są najnowszym trendem jaki rozwinął się w obrębie sieci P2P (w tym przypadku BitTorrent) w 2008 roku, nowe strony tego typu pojawiają się jak grzyby po deszczu każdego tygodnia i walczą ostro o pozyskanie użytkowników. Wszystko zaczęło się w Styczniu tego roku gdy powstał YouTorrent, a wkrótce po jego sukcesie zaczęły się pojawiać inne serwisy tego typu.

Poniżej postanowiliśmy przyglądnąć się temu zjawisku nieco bliżej. Popularność wyszukiwarek typu "real-time" rozpoczęła się od wprowadzenia YouTorrent i nie jest zaskoczeniem, że nowe wyszukiwarki meta tego typu odnotowywały znaczące i stabilne wzrosty liczby użytkowników. PizzaTorrent czy NowTorrents obsługują setki tysięcy wyszukań dziennie, dużym powodzeniem cieszą się też nowe produkty takie jak TorrentFly czy Gpirate.

PizzaTorrent i NowTorrent znalazły się na liście Top 10 wyszukiwarek stanowiących alternatywę dla YouTorrent. Od czasu pojawienia się stron w pierwszym kwartale tego roku dużo zmieniło się w ich funkcjonalności.

Godius, właściciel strony NowTorrents powiedział: “W ostatnim czasie przekodowaliśmy i zaprojektowaliśmy cała naszą stronę od nowa."
“Nowa strona posiada bardziej przyjazny dla użytkownika layout i ma całą wiązankę nowych funkcji. Np. można teraz filtrować wyniki wyszukiwania strona-po-stronie, filtrować słowa kluczowe i kategorie,wszystko w czasie rzeczywistym. Wbudowaliśmy również specjalny system cachowania, który umożliwia efektywniejsze i szybsze ładowanie się strony. Dodaliśmy ponadto możliwość tworzenia bardziej spersonalizowanych opcji wyszukiwania.”

Jedną z ciekawych nowych funkcji na NowTorrents jest np. BoxOffice listings. Co prawda organizacje antypirackie nie będą zapewne zadowolone z takich funkcjonalności jednak jak twierdzi administrator strony ludzie kochają takie bajery. BoxOffice listings to tzw. lista hitów kinowych.

Godius osobiście nie przejmuje się MPAA i organizacjami antypirackimi, nie obawia się również mało prawdopodobnego zapukania policji do drzwi. Pewność ta nie wynika bynajmniej z tego, że jego działalność jest dobrze zamaskowana, ale z faktu, że wyszukiwarki typu "real-time" nie różnią się wiele w swym działaniu od działalności wujka google - z tą różnicą,że strony typu YouTorrent czy NewsTorrents nie indeksują plików innych niż pliki .torrent. Jedyną wadą systemu tych wyszukiwarek jest fakt, że ich działalność byłaby nie możliwa gdyby nie wszystkie trackery sieci BitTorrent - które już stają się łatwym łupem organizacji antypirackich.