Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Jak można zostać złapanym na ściąganiu?

W całej Europie tysiące ludzi są straszeni działalnością sądów wymierzoną przeciwko osobą wymieniającym gry takie jak Dream Pinball 3D w sieci P2P. W tym newsie chcemy pokazać szczegóły antypirackiej działalności w celu zidentyfikowania nielegalnie wymienianych plików w internecie oraz jak są zbierane niepodważalne dowody przeciw osbą wymieniającym takie pliki, które mogłyby być wykorzystane na rozprawie sądowej.

Wielu ludzi miało kontakt z prawem, otrzymywali oni zastraszające listy, które żądały dowodów na to co oni aktualnie robili. Uzyskaliśmy jedą z kopii takich listów i chcemy teraz przedstwić system antypirackiej działalności stosowny przez Logistep AG oparty na naszych przypuszczeniach wysnutych z tego listu.

Sprytnie nazwany system jako “File Sharing Monitor” jest używany przez Logistep w celu gromadzeni dowodów przeciwko antypirackiej działalnośc osób wymieniających pliki. Jest to obecnie zmodyfikowana wersja Shereazy, popularnej aplikacji P2P przystosowanej do szukania nielegalnych plików i zbierania informacji o hostach które wymieniały te pliki.

“File Sharing Monitor” ciągle skierowny jest przeciwko użytkownikom sieci eDonkey i Gnutella, dlatego niejasne jest w jaki sposób osobami pozwanymi stają się użytkownicy sieci BitTorrent.

W jaki sposób to wszystko działa:
1. Klient łączy się z siecią P2P, przeszkuje zasoby nielegalnych plików, zbiera adresy IP tóre się gromadzą przy przeszkiwaniu.
2. Klient prosi o pobranie kawałka pliku z hosta który został znaleziony podczas wyszukiwania.
3. Nazwa pliku, wielkość, adres IP, protokuł P2P, aplikacja P2P, czas oraz nazwa użytkownika są automatycznie wpisywane do bazy danych jeżeli host zezwli na ich pobieranie.
4. A teraz najlepsza cześć. Aplikacja wykorzystuje wyszukiwanie WHOIS wśród ISP (usługodawców internetowych) i automatycznie wysyła list o naruszeniu praw autorskich do odnalezionej osoby.

W ten sposób dzięki File Sharing Monitor ma się nieomylne i niezbite dowody, na to że dana osoba wysyłała nielegalny plik w sieci P2P, które będzie można wykorzystać w sądzie jako niepodważalny dowód. Czy aby napewno? Czy adres IP i wyszukana po nim osoba może być ukarana, czy można na podstawie adresu IP wytoczyć komuś proces przeciwko nielegalnej wymianie plików? Zapewne nie! O czym świadczą ostatnie sprawy prowadzone przez RIAA i MPAA zakończone fiaskiem.

Roszczenia dotyczące praw autorskich

Witam,

otrzymałem ostatnio list od "pewnej" niemieckiej kancelarii adwokackiej (mieszkam w niemczech). Twierdzą że reprezentują "pewną" firmę, która posiada prawa autorskie do "pewnego" polskiego filmu, który został ściągnięty z torrentów poprzez moje IP. Chcą bym odesłał im podpisane oświadczenie o zaniechanie (po niemiecku: Unterlassungserklärung) i zapłacił 550 €. W niemieckich forach rozpisują się, że trzeba płacić i ewetualnie sprawdzić przez prawnika to oświadczenie.
Jak powinienem postąpić?
Jak wygląda sprawa w Posce? - Czy różni się w takich przypadkach prawo w PL i DE?
Nawet jeśli zapłace i zaniecham dalszego ściągania, to i tak inne firmy mogą mnie zaskarżyć za wcześniej zaciągnięte pliki. A troche ich było... oj było.

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek "konkretne" rady.

Pozdrawiam

LaTrompa, śr., 09/07/2011 - 13:35