Witaj gościu!
Zarejestruj się lub zaloguj.

Jak zacząć ściągać?

I. JAK ZACZĄĆ ŚCIĄGAĆ?




1. Wyszukujemy na jakiejś stronie z torrentami lub wyszukiwarce interesującą nas pozycję



2.Prawy klik na wybrany link >>> Zapisz element docelowy jako. Podajemy wybraną przez siebie lokalizację i OK. UWAGA: Zapisywany plik musi mieć rozszerzenie *.torrent. Jeżeli jest inaczej np. *.htm lub *.html, albo pojawia się komunikat "No known mirror", świadczy to, że dany link w tej chwili nie działa - próbujcie szczęścia później lub szukajcie innego.

3. Następnie podwójny klik na ściągnięty torrent i powinno rozpocząć się ściąganie - na początku należy zazwyczaj określić docelową lokalizację ściąganego pliku - można zaakceptować podawaną domyślnie przez klienta; dla uniknięcia bałaganu warto też trzymać w tym samym miejscu swoje torrenciki.



4.Jeżeli z jakichś względów zajdzie konieczność przerwania sesji, można to zrobić bez obawy utraty już ściągniętych danych. Aby wznowić pobieranie należy postępować jak na początku - klient sprawdzi najpierw co już jest ściągnięte i przystąpi do kontynuowania ssania.

5.Możliwe jest jednoczesne ściąganie kilku plików jednocześnie - wystarczy podwójny klik na wybrane torrenciki - w BT SE uruchamiają się oddzielne okna dla każdego procesu, w Azureusie są to zakładki w górnej części okna.

II. OD CZEGO ZALEŻY PRĘDKOŚĆ POBIERANIA?

1. Od posiadanego łącza, usługodawcy internetowi podaja jego parametry w kilobitach/sek jest to 8 x kilobayte/sek czyli jeżeli mamy D: 512 kbit/s = 64 kbyte/s U: 128 kbit/s = 16 kbyte/s( należy podzielić prędkość przez 8 ponieważ 1 byte = 8 bitów)

2. Od konfiguracji klienta, nie które programy słabo radzą sobie np kiedy nasz komputer jest w LAN a dodatkowo za Routherem (NAT)



3
. Również od ilości seeds'ów i peers'ów - teoretycznie im jest ich więcej, tym większa szansa na dobry transfer - jednak duża ich ilość wcale nie jest gwarancją na uzyskanie dużych prędkości ! W praktyce różnie z tym bywa.



W jednym z kolejnych artykułów zamieszczę konfiguracje dla poszczególnych klientów i łączy, np. Azureus + Neo 512(Emil 500)

4. Wpływ Firewalla na prędkości :

Każda Winda XP posiada wbudowany swoisty firewall (po polsku nazywa się to trochę dziwnie "Zapora połączenia internetowego"). Jest on domyślnie włączany podczas instalacji systemu. Trudno powiedzieć, jak ten firewall właściwie działa, ponieważ nie posiada on prostego interfejsu pozwalającego go konfigurować.

Natomiast znany jest fakt, że wpływa on negatywnie na prędkości transferów (podobno nie tylko na to). Zalecane jest wyłączenie tego wynalazku.

Robi się to tak: Wchodzimy w Panel sterowania>>>Połączenia sieciowe>>>prawy klik na połączenie używane do łączenia z Internetem>>>Właściwości>>>Zaawansowane>>>odznaczyć opcję "Chroń mój komputer i moją sieć ...">>>OK.